Bilinmesi gerekenler

Dünyamızın En Merak Edilen 5 İlkleri

2 dakika okuma süresi

Her insanoğlu merak eder bu insanı insan yapan en temel özelliklerden biridir. Merak eder ve araştırırız. Her insanın da aklına gelir ilk gemi, ilk araba vs benimde aklıma gelen 5 ilkleri sizinle paylaşmak istedim.

1-Dünyanın İlk Aşk Şiiri 

1

Bundan 4 bin kadar yıl önce Sümerliler döneminde yazılmış bir şiir. Dans ve müzik eşliğinde söyleniyormuş .

 

Damadım, kalbimin sevgilisi

Güzelliğin büyüktür baldan tatlı

Aslan, kalbimin kıymetlisi

Güzelliğin büyüktür baldan tatlı

Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır

Yatak odasında bal doludur

Güzelliğinle zevklenelim

Aslan seni okşayayım

Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır

Damadım benden zevk aldın

Annem söyle sana güzel şeyler verecektir

Babam, sana hediyeler verecektir.

Sen beni sevdiğin için

Lütfet bana okşayışlarını

Benim Tanrım, benim koruyucum

Tanrı Ellil’in kalbini memnun eden Şusin’im

Lütfet bana okşayışlarını

2- Dünyanın İlk Futbol Takımı

2

Dünyadaki ilk futbol kulübü Sheffield FC ismi ile İngiltere’de Natheniel Creswick ve William Prest isimli eski Harrow Okulu mensupları tarafından 1857 yılında kurulmuş. Bu kulüp dünyanın en eski futbol kulübü olarak kabul ediliyor.
Dünyanın ikinci futbol kulübü olan Hallam F.C. kurulana kadar Sheffield FC kendi arasında maç yaparak zaman geçirmiş. Çünkü başka hiçbir futbol kulübü yok doğal olarak 🙂

3- Dünyada ki İlk Akıllı Cep Telefonu

Akıllı telefon denince aklımıza ilk olarak apple gelmekte değilmi ? Fakat öyle değilmiş apple’dan önce  1994  yılı Ağustos ayında IBM firması tarafından icat edilmiş. Telefonumuzun ismi ‘simon’. . Bu telefon dokunmatik bir telefondu ve e-posta gönderebilme özelliğine sahipti.

ABD’nin 15 eyalet ve 190 şehrinde, 899 USD fiyat ilesatışa sunulmuştur.


4- Dünyadaki İlk Filmi

 

Dünyadaki ilk film  Garden Cafe isimli bir yerde, 28 Aralık 1895 yılında Lumiere Kardeşlerin yapmış olduğu bir belgeseldir. Yani kısaca  ilk film aslında bir belgeselmiş.

İlk öykülü film 1902 yılında Georges Melies tarafından Le Voyage dans la Lune (Aya Seyahat) adlı filmle gerçekleştirildi.

İlk senaryolu gerçek film ise 1902 yılında Georges Melis tarafından çekildi. Le Voyage Dans La Lune ( Aya Yolculuk) adlı film, Ay’a seyahat etmek isteyen bir grubun hikayesi ilk senaryolu film özelliğini taşır.

İlk renkli film, 1939 yılına ait Rüzgar Gibi Geçti ve Oz Büyücüsü isimli filmlerdir. Ancak, ilk renkli film 1918 tarihinde yapılmış Cupid Angling isimli sessiz film olarak kabul edilir.

5- Dünyanın İlk Çizgi Filmi 

Hepimiz küçükken çizgi film izlemişizdir. Peki aranızda Taş Devri çizgi filmini hatırlayan var mı? Elbette hepimiz biliyoruz ve zevkle izliyorduk. Bu çizgi film dünya kanallarında prime time denilen en çok izlenen saatler arasına giren ilk çizgi film olmuş vay be !

4

 

 

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top