Sponsorlu

Doğal yöntemle tüp bebek sahibi olmak

< 1 dakika okuma süresi

Tüp Bebek Tüp bebek tedavileri çeşitlere ayrılır. Ve ekstra külfet getiren tüp bebek uygulamalarına nazaran diğer bir adlandırmayla “ilaçsız yöntem” olarak da bilinen “doğal (naturel) yöntem”dir. Söz konusu yöntem standart uygulamaların dışında basit ve ekonomik olarak uygun bir yöntemdir.

Her tedavinin amacı yumurta üretmektir. Haliyle hastaları ekonomik olarak zorlayan ve temel giderlerden biri yumurta geliştirme işlemidir. Bu işlem belirli bir ilaçlama ile gerçekleşir ve duruma göre değişmek kaydıyla ortalama 1500 lira civarında masraf tutar. İlaçlamada kullanılan yoğunluk derecesine bağlı geliştirilen yumurtalarda embriyo sayısı da artar.

Bazı hastalarda değişiklik arz eden durumlar, erken yaşta yumurtalık yaşlanmasına sahip hastalarla, menopoz dönemi hastaları durumlarıdır. Bu gruba dâhil olan hastalarda ne kadar ilaçlama yapılırsa yapılsın döllenme ve tedavinin başarı oranları düşer. Doğal olarak bu tip hasta gruplarına uygulanacak yöntem; ilaç kullanmadan, dönem dönem gelişen ve olgunlaşan ancak çatlamamış olan kendi yumurtasını alıp laboratuar ortamında enjeksiyon yöntemi ile döllemektir.

Doğal (naturel) yöntem olarak adlandırılan bu yöntem uğraşı zor bir yöntemdir. Çünkü tüp bebek tedavisi için başvuran hastalarda yumurta çatlatma sistemi çalıştığından, döllenme için uygun olan zamanı belirlemek son derece güçtür. Yumurtanın beklenenden hızlı geliştiği de görülen durumlardan biridir.

LH hormon seviyesi yumurtanın olgunluğu ile orantılıdır. Yumurta gerekli olgunluğa eriştiğinde hormon yumurtanın çatlamasına sebep olmaktadır. Doğal (naturel) yöntemde zamanı belirlemenin zor olduğu durumlarda bu LH hormonunun ne zaman yükseldiği izlenilmelidir. İzleme sonucu uzman kişiler tarafından vaktinde yapıldığında ve olgun yumurtayı aldıklarında tedavinin aşamalarından biri halledilmiş olacaktır.

Bu yöntemle yapılan tüp bebek tedavilerinde haliyle başarı şansı daha düşüktür. Oran %20’ler civarında seyretmektedir. Ancak ekonomik, masrafı daha az ve kolay bir yöntem olduğu için hastalar tarafından sık sık tercih edilmektedir.  Uzman kişiler için de yumurtalık rezervi az olan kişiler için değerlendirilmelidir.

Doğru yöntem, doğru şekilde ve zamanda uygulandığında çözülemeyecek sorun yoktur. Bilimsel araştırmalar bebek sahibi olamayan kişilerin sayısının her geçen gün azaldığını bizlere göstermektedir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top