İnternet

Dmoz Neden Kapandı?

< 1 dakika okuma süresi

Dmoz, google gibi öncü arama motorları tarafından referans alınan, dünya genelinde milyonlarca siteyi listesinde bulunduran bir web diziniydi. Arama motorları, dmoz dizininde yer alan bu siteleri daha ciddeye alarak arama sonuçlarında daha önlerde yer verirdi. Bu, arama sonuçlarını spam sitelerden kurtarmak adına önemli bir adımdı. Dmoz dizinine eklenen siteler, gönüllü kategori yöneticileri tarafından incelenerek onaylanırdı. Bu da dmozun güvenilirliği sağlayan etkenlerden biriydi.

Zamanla arama motorları daha güçlü algoritmalar geliştirdikçe dmoz da eski gücünü yavaş yavaş yitirmeye başladı. Temelde backlink çalışmalarını esas alan ve 2014 yılı itibari ile güncellenmeyen Google Pagerank da 2016 yılında, bir önceki sene Google RankBrain adlı yeni yapay zekanın kullanılmaya başlanmasının ardından, kaldırılması ile dmoz da önemini iyice yitirdi.

dmoz kapandı

dmoz.org sitesini ziyaret etmek istediğinizde yukarıdaki resimdeki gibi bir ekran sizi karşılıyor. Kısaca, başta editörler olmak üzere dmoz projesine destek olan herkese teşekkür edilmiş. Takipte kalmak isteyenler için şöyle bir adres, son güncel kopyasına erişebilmeniz için de şöyle bir adres verilmiş.

Forum adresinde hala dmoz dizinine kayıt olmak isteyen kullanıcıların mesajlarını okudum. Eminim datalarının aktarıldığı adresi görüp bunu isteyen arkadaşlar olacaktır. Olmasın! Artık bu mümkün değildir. Artık dmoz site ekleme, dmoz kayıt olma aktif değildir. Zaten pek bir önemi de kalmadığı için kapanmıştır.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top