Sponsorlu

Dikkat Eksikliği Nedir?

2 dakika okuma süresi

Dikkat eksikliği, tıp aleminde bir diğer ismi ile dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu olarak da bilinir. Dikkat eksikliği bozukluğu yakın tarihimize kadar bir hastalık olarak kabul görmemiştir. Ancak günümüzde dikkat eksikliği bozukluğunun biyolojik bir hastalık olduğu kabul edilmiştir. Geçmişimizde yalnız başına dikkat eksikliği bozukluğu, hastalık olarak tanımlanmaması sebebiyle bu bozukluğa sahip kişiler ömrü boyunca başarılı olmadığı damgalanmış, eğitim başarıları düşük, asosyal kişilikler olarak kabul edilmiş ve toplumdan ayrıştırılmışlardır.

Çocukluk Çağında Dikkat Eksikliği

Çocukluk çağında DEHB erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir. Bazı resmi kuruluşlarda 2:1, bazı kuruluşlarda da 6:1 ‘e varan oranlar açıklanmıştır. Erişkin çağa yaklaştıkça ise kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre artmakta ve görülme oranı erkeklerle neredeyse eşitlenmekte bile diyebiliriz.

Dikkat Eksikliği Belirtileri

Dikkat eksikliğinin temelinde çok sık görülen belirti, çocuklarda eğitim başarısında düşüklüktür. Çocuk derse konsantre olamamakta, dikkatini bir süre toplamaya çalışsa bile dikkatini toplama noktasında sıkıntı yaşamaktadır. Genellikle hayaller alemine dalma, anlatılanları dinleyememe, kendi dünyasında yaşama şeklinde anlatılır. Bu durumlar benzer şekilde erişkinler için de geçerlidir. Dikkat eksikliği bozukluğu tanısındaki bireyler detaylara çok dikkat etmez, verilen hareketlere uyum sağlayamaz ve buna benzer problemleri yaşarlar.

Ayrıca bu kişiler günlük rutin işlerini yapamaz hale gelmekte olup dikkatleri de kolayca dağılmaktadır. Hiper aktivite de bu kişilerde eklendiğinde kişiler benzer mekanlarda uzun süreyi aşan vakitlerde sabit duramaz ve oturamazlar. Bu bireyler diğer kişilere göre daha çok konuşur, karşısındaki kişi veya kişilerin konuşmasını bitirmesini beklemez, beklemenin gerekli olduğu ya da belli sırayla yapılması gereken işleri yapmakta zorluk çekerler.

Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çocuklarda devamlı olarak sağa veya sola koşma, tırmanma, zıplama ve benzeri şekilde aşırı hareketli davranışlar görülmektedir. Yetişkinlerde ise bu durum biraz daha farklı olarak sürekli bir işten diğerine koşma şeklinde tanımlanabilir. Fakat bu kişiler, hiçbir işi tam olarak da tamamlayamazlar. Sendromun en önemli ve ciddi belirtilerinden biri olan ‘dürtü sellik’ ise insanın kendini ve yapılan eylemin sonuçlarını değerlendirmeden yapılan ani ve anlamsız davranışlar şeklinde görülür.

Çocuklarda bir işi veya görevi yaparken sabırsız davranma, ani şekilde arkadaşlarının elinden oyuncaklarını almaya çalışma, oyun sırasında sıra bekleyememe, uygun olmayacak yerlerde konuşma, karşısındakinin sözünü sürekli kesme şeklinde kendini gösterebilmektedir. Tüm bunlar dahilinde, kendini zor duruma sokacak davranışlarda da bulunabilmektedirler.

Kaynak: https://songiris.net/

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top