İnternet

Dijital Cüzdan: Google Wallet

< 1 dakika okuma süresi

Kağıt para ya da kredi kartı olmayan bir dünyaya doğru adım atmaya hazır olun. Sahiplerinden de akıllı duruma gelen cep telefonlarıyla, artık ödemelerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Visa veGoogle arasında yapılan anlaşma ile mobil ödemelerin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bunun içinde kısa bir süre öncesinde bu iki dev şirket yeni bir anlaşma imzaladı.
Visa açıklamasına göre, anlaşma kapsamında, Google, Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication-NFC) tabanlı, yenilikçi bir ödeme teknolojisi olan Visa payWave’in lisansını alarak bir mobil ödeme çözümü geliştirdi.
Dünya genelinde yüz binlerce satış noktasında geçerli olan Visa payWave, tüketicilerin her türlü perakende satış noktasında cep telefonlarını ödeme terminallerine okutarak hızlı ve güvenli ödeme yapabilmelerini sağlıyor.

Bu teknoloji ve Google Wallet sayesinde kasalarda cep telefonu kullanarak otomatik olarak ödeme yapılabilecek. Kasaya geldiğinizde telefonunuza dokunmanız yeterli olacak. Kasa cep telefonunuzdaki bilgiyi alacak ve ödemeyi alacak. Kart çekmek ya da cüzdandan para çıkarmak yok.
Birçok yeniliğin uygulanabileceği açık bir ticaret eko sistemine olanak sağlamak üzere tasarlanan “Google Cüzdan”, tüketicilerin ödeme kartlarını, sadakat programlarını ve hediye kartlarını barındırabiliyor.
İŞLEYİŞ NASIL OLACAK?
Google Wallet, kendi oluşturduğu bir sistem sayesinde kasayla bağlantı kuruyor. Telefonunuzun üzerine ödeme için dokunduğunuzda, telefonunuz ödeme bilgisini kablo yardımı olmadan mağazaya yolluyor. Karşı tarafla da bağlantı kurulunca ödeme işlemi gerçekleştiriliyor. Aynı internetten yapılan alışverişler gibi sadece sizin tarafınızdan bilinen PIN ile bu işlem gerçekleşiyor.
Tabii yukarıda anlattıklarımın yapılabilmesi için de bu teknolojiyi destekleyen telefona sahip olunması gerekiyor. Bunun yanı sıra da doğal olrak bu tarzda bir ödemeyi kabul eden mağaza şüphesiz… Google Wallet, şu an sadece Sprint Nexus S 4G cep telefonunda bulunuyor. Amerika’da bazı mağazalar bu yöntemi, sistemlerine entegre ettiler ancak Türkiye’ye ne zaman gelir bilinmez.
Google’ın, Citi MasterCard ile anlaşma yapmasından dolayı bu ürüne sahip olanlar, kartlarına önceden para yükleyebilecekler. Ancak Google kısa bir süre içerisinde diğer şirketlerle de anlaşmaların planlandığını duyurdu.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top