Sponsorlu

Dengeli Bir Bisiklet Sürüşü İçin: Boy ve Kadro Seçimi

3 dakika okuma süresi

Bisiklet modelleri hem şehir içinde günlük kullanımda hem spor amaçlı hem de gezilerde kullanılabilen araçlardır. Bisikletlerin oldukça farklı modelleri ve bunun beraberinde farklı özellikleri bulunur. Dağ bisikletleri, katlanır bisikletler, yol bisikletleri, şehir içinde kullanılan bisikletler modelleri derken seçim yapmak zorlaşabilir. Biz de sizin için dengeli bir bisiklet sürüşü için gerekli olan her şeyi, bisiklet seçiminde boy ve kadro seçiminin nasıl yapıldığını ele aldık. Böylece kendiniz ve sevdikleriniz için en doğru bisikleti seçebilir, keyifli sürüşler yapabilirsiniz!

dengeli-bisiklet

Bisiklette Kadro Boyu Seçimi Nasıl Olur?

Öncelikle kadro boyu nedir sorusuna cevap vermekle başlayalım. Kadro boyu; pedal göbeği ile sele borusu başlangıç noktası, sele kepçesi arasında kalan uzunluğa verilen isimdir. Kadro boyu, bisikletin konforunu etkiler. Bu yüzden uygun kadro boyuna sahip bir bisiklet seçilmelidir. Peki kadro boyu nasıl ölçülür ve seçim yapılır derseniz;

 • Duvar yanında ayakkabısız bir şekilde durun.
 • Yer ile bacak arasında kalan mesafeyi ölçün.
 • Sonucu; dağ bisikleti için 0.57 ile, trekking bisikleti için 0.63 ile ve yol bisikleti için 0.66 ile çarpın.
 • Elde ettiğiniz değer, kullanmanız gereken kadronun boyutunu temsil eder.
 • Eğer değeri inç olarak elde etmek istiyorsanız bulduğunuz değeri 2.54’e bölmeniz gerekir.
 • Sabit kadrolu bisikletlerde boy-kadro boyu ölçüleri genel olarak şöyledir:

Boy            Kadro Boyu(cm)  Kadro Boyu (inç)
155-165       35-38 cm                14-15”
165- 170      38-41 cm                15-16”
170-175       41-43 cm                16-17”
175-180       43-46 cm                17-18”
180-185       46-48 cm                18-19”
185-190       48-53 cm                19-21”
190-195       53-56 cm                21-22”
195-200       56-58 cm                22-23”

İnsanların vücut yapıları birbirinden farklı olduğu için bu ölçüm sizi genel bir sonuca götürür. Bu ölçüme ek olarak bisikletin boyu, sürüş amacınız ve kullandığınız bölge de tercihlerinizi etkileyecektir. Örneğin bisikleti kullanırken çok fazla yatış pozisyonunda duruyorsanız gidonu daha kavisli olarak seçebilirsiniz. Veya vücudunuz çok fazla arkaya yaslanıyorsa seleyi koltuk direklerine doğru kaydırmanız gerekebilir. Dolayısıyla tüm bunları göz önünde bulundurarak en doğru bisiklete ulaşabilirsiniz!

dengeli-bisiklet

Bisiklet seçerken dikkat etmeniz gereken diğer şeyler ise şunlardır:

 • İlk olarak bisikleti nerede süreceğiniz sorusunu kendinize sormanız gerekir. Yol bisikleti, dağ bisikleti ve şehir bisikletleri farklı yapılara sahiptir. Şehir içinde kullanacağınız bir bisikletin tırtıklı lasitklere sahip olması işinizi zorlaştırırken dağ sürüşü yapmak istediğinizde şehir bisikleti kullanmanız da mümkün değildir. Mataralık, sepet gibi aksesuarlar ile kişiselleştirilebilir.
 • Şehir bisikleti modelleri kısa mesafelerde kullanılır. Dayanıklıdır ama ağırlığı sebebiyle uzun yola uygun değildir. Dağ bisikletleri engebeli ve bozuk yollarda konforlu ve güvenli bir kullanım sunar. Genellikle tekerleri darbe emicidir. Lastikleri kalın ve tırtıklı olduğu için şehir içinde kullanıma uygun değildir. Yol bisikletleri ise asfalt zeminlerde üstün performans sağlar. Lastikleri ince, jantları büyüktür. Uzun mesafelerde kullanılabilirler fakat taş ve toprak zemin için uygun değildir.
 • Bisiklet seçimi yaparken bisikletin ağırlığına da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin şehir içinde kullanacağınız bir bisiklet ile aynı zamanda toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız daha hafif modelleri seçebilirsiniz.
 • Eğer çocuklar için bisiklet seçimi yapıyorsanız güvenliğe oldukça önem vermeniz gerekir. Fren sistemleri, ağırlık ve tabii ki boy; çocuğun yaşına ve yapısına uygun olmalıdır.
 • Bisikletinizin bulunduğu yerde daha az yer kaplamasını ve her zaman yanınızda olmasını istiyorsanız katlanır bisikletleri tercih edebilirsiniz.

dengeli-bisiklet

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet kullanmak pek çok açıdan faydalıdır. Bisiklet sürmek, fiziksel ve ruhsal olarak insanın rahatlamasını sağlar. Bir spor olarak bisiklet kilo vermeyi hızlandırırken kan basıncı azaltıp dolaşım sistemine de fayda sağlar. Vücuttaki pek çok kasın aynı anda çalışmasına olanak tanıyan bisiklet sporu, bölgesel yağların yakılmasını sağlarken dayanıklılığı artırır. Bel ağrılarına iyi gelir ve vücudun şekillenmesinde de etkilidir.

Bisiklet kullanmak aynı zamanda endorfin, yani mutluluk hormonunun salgılanmasında da etkilidir. Dolayısıyla bisiklet sürerken vücutta mutluluk hissi yayılır, ruh hali iyileşir. Bisiklet sürmek aynı zamanda çevreye de katkı sağlar. Doğa dostu olan bisikletler sayesinde çevre kirliliğine katkıda bulunmamış ve hatta çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olmuş olursunuz.

Her yaştan insana hitap eden bisiklet modelleri ile spordan ulaşıma pek çok alanda kullanılır. Farklı ölçülerde, farklı amaçlar için kullanılan bisiklet modelleri arasından kendiniz için en uygun olanı ÇiçekSepeti’nden kolayca satın alabilirsiniz. Online ödeme seçenekleri ve özel teslimat fırsatları sayesinde en güzel bisiklete dilediğiniz anda ulaşabilirsiniz!

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli
To Top