Sponsorlu

Bozuk yolların ilacı asfalt yama

2 dakika okuma süresi

Günümüz insanının en büyük sorunlarından biri ulaşımdır. Ve bu ulaşımının sorunsuz ve hızlı bir şekilde devam edebilmesi için yollara ihtiyaç duyulmaktadır. İlk insandan günümüz insanına kadar pek çok şey değişti söylenebilir; ancak ulaşım söz konusu olunca bu değişimin pekte uğramadığı görülecektir. Teknoloji hızlı değişti ama ulaşımın mantığı hep aynı kaldı. Ve insanlar her zaman bir yerden bir yere gitme ihtiyacı hissettiler. Ve bunun sağlamak içinde her daim yollara ihtiyaç duydular. Bazı yolların şöhreti ise kendilerinden önde gitti. Bu yollara örnek vermek gerekir ise, kral yolu, ipek yolu, baharat yolu vb. Tarihte birçok devlet yollara önem verdi.  Zira önem vermek zorunda idiler. Çünkü , ‘ gidemediğin yer senin değildir ’ sözü her devletin hakimiyet arzusunu dile getirmektedir. Ancak düzgün yollar ile ordularını hızlı ve etkili bir biçimde ulaştırabiliniyordu. Tarihe kısaca baktığımızda ilk yolların bugün patika diye tabir ettiğimiz yollara benzer olduğu görülecektir. Ve ilk organize yolların ise Roma İmparatorluğu dönemimde görülmektedir. Çoğu ulusunda yolları Romalılardan öğrendiği rivayet edilmektedir. O zamanlarda yol anlayışı oldukça farklı idi. Çünkü atların çektiği arabaların kaldığı izler yol olarak tanımlanmakta idi. Çünkü atların çektiği ağır yükler toprak zeminde ister istemez izler bırakmakta idi. Bu izlerden günümüzde kullandığımız asfalt yollara kadar süren çılgın bir süreç başlayacaktı.

Bu süreç zarfında çok farklı yol tipleri insanlığa hizmet etti ve hala etmekte. Önceleri kara yolları ile sınırlı kalırken günümüzde ise, tren yolu, hava yolu, deniz yolu olmak üzere oldukça çeşitlenmiş bulunmaktadır. Bu yollardan en genci ise şüphesiz hava yoludur.  Tabi ki de yollar ne kadar çeşitlense de kara yolu her zaman için önceliğini ve geçerliliğini koruyabilmiştir. Bu geçerliliğinin nedeni ise her yere ulaşabilmesidir. İlk çağlardan günümüze kadar farklı yapı malzemeleri kullanılarak kara yolları meydana getirilmiştir. Taş, toprak, kum hatta çakıl dahi kullanılarak yollar yapılabilmektedir. Ancak günümüzdeki teknolojik gelişmelere paralel olarak yollarda kullanılan yapı malzemelerini etkilemiştir.  Bu etkileşimden ortaya çıkan ürün ise asfalt olmuştur. Özellikle petrolün bulunuşu ile asfalt ortaya çıkmış olup, yolların güvenliği artmıştır.

Asfalt günümüzde ancak teknolojik yatırım yapılarak ve oldukça teknik işlemlerden geçirilerek üretilen bir ürün olmuştur. Hızla kendini yenileyip, uzun kullanım süresi sağlayan asfalt tipleri bulunmaktadır.  Bununla birlikte asfalt yamaları da ortaya çıkmıştır. Çıkan bu asfalt yamalarından bazı sürücüler şikâyetçi olsa da en pratik çözüm yolu olarak hala kullanılmaktadır. Ülkemizde en yaygın şekilde kullanılan yol, kara yolu olduğu için bu alana yatırımlarda oldukça fazladır. Geliştirilen asfaltlar ile bu yatırımlar hızla artmaktadır. Özelikle son yıllarda üretilen beton asfalt ile yolların kalitesi hızla artmakta olup kaza oranları düşmektedir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top