İş Dünyası

Borsa Nasıl Oynanır?

2 dakika okuma süresi

Borsa, genel olarak yatırımcıların şirketlerin hisselerinin fiyatlarıyla “lot” denilen kağıtları alıp satarak yatırılan paranın değer kazanması ya da kaybetmesi olayıdır. Bu yatırımlar borsa için genel olarak ikiye ayrılır: uzun vadede yatırım, kısa vadede yatırım. İki tip yatırımı da yaparken az da olsa teknik bilgi sahibi olmak kar miktarını arttırmaya yardımcı olacaktır.

Uzun Vadede Yatırım

Uzun vadede yatırım genelde büyük sermayelerle hisseler satın alınarak yapılır. Bu vade yılları bulur. Bu yatırım şeklinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yatırım yapılacak hisse aylarca takip edilmeli, hissenin sahibi olan şirketin yaptığı anlaşmalarla, haberlerle oldukça ilgili olmak gerekmektedir. Satın alınacak hissenin işlem hacmini yakından takip etmeli ve işlem hacmi düşük olduğu anlarda işlem yapılmamalıdır zira bu işlemlerin başarısız olma ihtimalleri mevcuttur. Teknik grafikte destek ve kırılma noktalarını iyi yorumlayıp, uzun vadede yapılan yatırımın en verimli olanını yapmak amaçlanmalıdır.

Kısa Vadede Yatırım

Bu yatırımlar genelde günlük veya haftalıktırlar. Bu yatırımları yapanlar genelde bunu küçük sermayelerle yaparlar çünkü bu yatırım türü uzun vadede yatırıma göre oldukça risklidir. Anlık değişimlerle alış ve satışlar yapılmaktadır bu yüzden kullanılan borsa sağlayıcısının güvenilir de olması gerekmektedir. Çünkü anlık değerler hızlı bir şekilde değiştiğinden verilen emirlerin o anda uygulanması gerekmektedir aksi takdirde zarar riski mevcuttur. Genelde bu işi güvence altına almak isteyenler forex kullanır fakat bu sistem kaldıraçlı olduğundan zarar edildiğinde oldukça yüksek meblağlar kaybedildiğinden pek önerilmez. Kısa vadede yatırımda keza uzunda da duygusallığa yer verilmemelidir. Kısa vadede zarar etme oranı daha yüksek olduğundan yatırımcının belirleyeceği zarar miktarına ulaşıldığında sahip olunan hisse daha fazla zararı önlemek amacıyla stop/loss yöntemiyle hemen satılmalıdır. Aynı gün içerisinde 6 dan fazla hisseyle ilgilenmek risk olasılığını daha da arttıracaktır zira yoğun bir iş hayatı olan bir yatırımcı borsayı bu kadar sık takip etmeye vakit bulamayabilir. Bunun için önceden belirlenen fiyata satılması için emir girilebilir fakat açık emirler herkes tarafından görülebildiğinden bu da pek tavsiye edilmez. Edilen karda da zararda da durma noktası belirlemek işin kilit noktasıdır. Yatırım kısa vadeli olacağından bir hissedeki hızlı yükseliş yatırımcıyı aldatmamalı, belirlediği kar yüzdesine ulaştığında hissesini satıp başkalarına yönelmelidir. Bu sayede yatırımcıya zarar etme riskini azaltma şansı doğar. Yatırımcı sahibi olduğu hisseyi işlem hacminin en yüksek olduğu “trade” zamanında satarsa işlemini hemen gerçekleştirme şansına daha da yaklaşmış olur.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top