İş Dünyası

Borsa Güne Nasıl Başladı?

2 dakika okuma süresi

Açılışta BIST 100 endeksi 374,28 puan çoğalırken, bankacılık endeksi yüzde 0,38, holding endeksi de yüzde 0,57 seviyesinde yükseldi. Sektör endeksleri içerisinde en fazla kazandıran yüzde 1,53 ile madencilik, en çok gerileyen ise yüzde 0,23 ile sigorta oldu.

Dün gün boyu negatif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, en az 104.620,40 puanı görmesi ardından günü yüzde 1,52 düşüşle 104.917,77 puandan bitirdi.

Analistler, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi görüşmesinin bugün saat akşam 9 gibi açıklanacak kararlarından önce piyasalarda dalgalı bir seyir görülebileceğini belirtip, teknik olarak BIST 100 endeksinde 105.000 seviyesinin önemli destek durumunda bulunduğunu, bu seviyenin aşağısında kalıcı olması durumunda 101.200 seviyesinin gündeme gelebileceğini belirtti.

Meydana gelebilecek yükselişlerde ise 108.500 seviyesinin direnç seviyesinde olacağını belirten uzmanlar, veri gündeminin düşük olması sebebiyle Fed’ den önce piyasalarda iç gündemlerin öne çıkacağını belirtti.

Bu Yükseliş Ne Zamana Kadar Sürecek?

Son zamanlarda dünyada meydana gelen iç çatışmalar ve dünyada gün geçtikçe artan petrol ihtiyaçları sebebiyle borsalar her geçen gün artmakta. Bankaların aynı şekilde son dönemlerde faizleri arttırması, ülke değerlendirme kuruluşlarının, bazı ülkelerin notlarının düşük vermesi veya yüksek vermesi ve borsanın artışına veya düşüşüne sebep olmaktadır. Bu iç çatışmaların ve faiz oranlarının artmaya devam etmesi doğru orantılı bir şekilde ilerlemesinden dolayı bu artış her geçen yıl yükselecek.

2017 Yılında Yıldızı Parlayacak Borsa Hisseleri

“Hisseler 2017 senesine dip seviyelerde girmekte” diyen uzmanlar ve dealerlar, bu sene borsanın kazandırma oranının yüksek olmasını vurguluyor. Bu sebeple de hisse alımı adına zamanlamalarının uygun olduğunu belirtiyorlar. İsviçreli yatırım bankaları da Türkiye piyasalarının dünyaya göre çok ucuz olduğunu ve kötü geçen bir senenin sonrasından 2017 senesinde piyasanın normal olacağını belirtiyor. Yabancı ülkelerin yönelimine bakıldığı zamanda da borsada bulunan yüzde 62 oranındaki paylarını düşük seviyelerden arttırdıkları görülüyor. Geçtiğimiz sene Türkiye’de meydana gelen olağanüstü olaylara rağmen BIST 100 Endeksi 70 bin oranının altında kalıcı bir düşüşe uğramadı. Bu gelişmeler doğrultusunda borsa hisseleri de her geçen yıl bir önceki senelere göre artış göstermeye devam edecek.

 

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top