Eğlencelik

Blackjack Nasıl Oynanır? ( Resimli Anlatım )

1 dakika okuma süresi

Blackjack, şans, sabır ve taktiğe dayalı bir iskambil oyunudur. Tabi ki bu oyunda öncelikli ihtiyacınız şanstır. Eğer şanslıysanız ilk elden blackjack! (Umarım şansınız hep böyle olur) Blackjack masaya karşı oynanan, eli 21’e en yakın olanın kazandığı bir oyundur. Böyle basit görünüşü de sizi kendisine bağlar. Gerçekten iradenize güvenmiyorsanız kesinlikle başlamamanızı öneririm.

Blackjack El Üstünlükleri
A, K, Q ve J >> haricindeki her kart sayısal değerinin karşılığıdır.
K, Q ve J  >> 10’a eşittir.
A >> Hem 1’e eşittir, hem de 11’e.

Blackjack Terimleri ve Blackjack püf noktaları
Double >> 2’ye katla = Masaya koyduğunuz miktarı 2 katına tamamlar ve bir kart çekersiniz. Elinizdeki kartların toplamı 9, 10 ya da 11 ise 2’ye katlamanız mantıklı olacaktır. Ancak masa yüksek kart ise risk almak istemeyebilirsiniz.
Split >> Çift ayır = Elinize aynı karttan 2 adet geldiyse masa size çifte ayırmayı teklif edecektir. Kartlar ne kadar yüksekse ikiye ayırmanız da o kadar mantıklıdır. Elinizde 2 As varsa durmayın 2’ye ayırın.
Hit >> Kart iste = Yeni bir kart isteyebilirsiniz. Ancak, elinizde 11 yoksa ve elinizin toplamı 11’i geçiyorsa bu riskli bir hamle olabilir.
Stand >> Kal = Elinizde kartların kazanmanız için yeterli olacağını düşünüyorsanız bu seçeneği tercih etmelisiniz.
Sigorta = Eğer masaya A geldiyse size yatırdığınız miktar kadar daha yatırıp, yatırdığınız miktarı kurtarma anlamında sigorta isteyip istemediğinizi soracaktır. Ancak bence mantıksız bir olay. Bence sigortaya hiç evet demeyin.
Arkasına geç = Eğer masada birinin şansı yaver gidiyorsa onun arkasına geçip yancısı olabilirsiniz. (Arkasına geçip yancı olmak! =) Türkçe işte.. )

-Dağıtıcının elinde yüksek kart varsa kazanmanız düşük bir ihtimaldir.
-Dağıtıcının elinde 6 ve daha düşük bir kart varsa ve sizin eliniz de 11 veya daha küçükse kart isterken double seçeneğini tercih etmelisiniz. Çünkü bir dağıtıcı 16’dan küçük eline her zaman kart isteyecektir. Bu sebeple kaybetme olasılığı daha yüksektir.

blackjack masa table

Şans her daim sizinle olsun. İyi oyunlar..

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top