Teknoloji

Bilgisayarlar Nereden Geliyor ? Nereye Gidiyor ?

2 dakika okuma süresi

Kıyafetlerinizle bilgisayarınızın ortak yanı nedir? Uzun bir geçmiş, ama görünen o ki ortak bir gelecek de…
7.000 yıl kadar önce birisi iplikleri sırıklara bağlayarak kuma yapılan dokuma sistemini icat etti. 5.000 yıl kadar önce ise Asya’da biri, insanların bir çerçeveye geçirilmiş teller üzerinde boncukları kaydırarak hesap yapabilmesini sağlayan abaküs sistemini geliştirdi. On dokuzuncu yüzyılda dokumaya ve hesap yapmaya yarayan bu iki basit makine bir araya getirildi… ve bu dünyayı değiştirdi.

DOKUMA TEZGAHI BAŞINDA GEÇEN ÇOCUKLUK

Joseph Marie Jacquard on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Fransa’da yaşadı. On yaşında dokuma işine verildi. Görevi belirli iplikleri dokuma tezgahına takmaktı. Tezgaha takılı bazı iplikler yükselirken bazılarının aşağıda kaldıklarını görüyordu. Bir mekik ikisi arasındaki boşluktan bir atkı ipliğini çekiyordu. Ardından başka iplikler yükseliyor ve işlem tekrarlanıyordu. Yükselen ipliklerin sırası kumaşta desen oluşturuyordu. Süslü kumaşlarda sıra karmaşıklaşıyordu.

UFUKTA GELİŞİM VAR

Bu işlem genç Jacquard için hem karmaşık, hem de sıkıcıydı. Kumaş yapmanın daha kolay bir yöntemi olmalıydı. Jacqu-ard büyüdüğünde, zımbalı kartların tezgaha talimat verdiği otomatik bir dokuma tezgahı yaptı. Her ip farklı bir metal iğneye bağlıydı. Yerleştirilen zımbalı bir kartla, sadece deliklere uygun iğneler hareket edebiliyordu, yani sadece belirli çözgü ipleri yükseliyordu. Başka bir kart, yükselmesi gereken her ip grubunu idare ediyor ve devamlı bir döngüyle gelen kartlar deseni sürekli tekrarlıyordu. Belli ki Jacquard gibi birçok insan da elle dokumadan sıkılmıştı. 1812’de Napoleon’dan bir madalya aldı ve kendisine maaş bağlandı. Otomatik dokuma tezgahı yaygın bir kullanım alanı buldu.

MATEMATİKSEL APTALLIKLAR

Charles Babbage adlı bir İngiliz matematikçi vardı. Babbage 1830’larda, denizde yön bulmakta kullanılan yıldız haritalarında yapılan hatalardan bunalmıştı. Çark ve dişlileri kullanarak hesap yapan mekanik hesaplayıcılar icat edilmişti ama hiçbirinin hafızası olmadığından karmaşık hesaplar yapamıyordu. Karmaşık hesaplan insanlar yapıyor ama bu arada hata da yapıyorlardı. Yıldız haritalarında yapılan hatalar gemi ve insan kaybı anlamına geliyordu.

ÖNEMLİ BİR ÇABA

Babbage bu haritaları otomatik ve hatasız olarak yapan bir makine imal etmeye çalıştı. 20 yıl sonra daha iyi bir proje olan Analitik Motor için bundan vazgeçti. Analitik Motor Jacqu-ard’ın zımbalı kart sistemini kullanıyordu. Babbage kartları makineye herkesin yerleştirebileceğini fark etmişti. Kullanıcının vereceği basit direktiflerle makine kartlarda programlanmış her görevi yerine getirebilirdi. Kartlar tekrar tekrar kullanılabilecek bir tür hafızaydılar. Ancak prototipinin işe yaraması için 20 yıl bekledi, kimse Babbage’ın yeni makinesini fazla önemsemedi. Fikrinin tekrar keşfedilmesi ve anlaşılması için bir asır daha geçmesi gerekti. Çok yazık. Çünkü sonunda, modern bilgisayarlara onun tasarımları öncülük etti.

KAFA SAYMAK İÇİN YEPYENİ BİR YÖNTEM

Zımbalı kartla hesaplama, 1889’da Amerikalı mucit Herman Hollerith’in ABD nüfus sayım sonuçlarını kaydetmek ve saklamak için kartları kullanmasıyla pratikleşti. Sayım sonuçlarının derlenmesi için hesaplanan tahmini süre on yıldı. Zımbalı kartlarıyla Hollerith bu süreyi altı haftaya düşürdü. Hollerith 1896’da Tabulating Machine Company’yi kurdu. Bu Şirketin ismi daha sonra değişerek International Business Machines (IBM) olacaktı.

UFUKTA DAHA NELER VAR?

Günümüzün ticari geleceği bilgisayarlarca yönetiliyor. Hatta gözlükler veya kontak lenslerdeki minyatür ekranlarla ve hatta her hareketinizde bilgi üreten algılayıcılara sahip dokumalarıyla “giyilebilir bilgisayarlardan söz edenler var. Yakında bilgisayarınızı giyebilecek ve yürürken, koşarken veya araba kullanırken çalışabileceksiniz! Ne yazık ki geri dönüp dokuma tezgahını yakmak imkansız.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top