Bilinmesi gerekenler

Banka hesap işletim ücretinizi GERI ALIN! Nasıl mı?

2 dakika okuma süresi

Aşağıya bankaların herkesten zorla ve haksız yere kestiği “hesap işletim ücreti”ni geri almanın yolunu yazacağım. Ben uğraşamam keserse kessin diyenlerin bundan sonrasını okumasına gerek yok. Ama koyun değiliz, emek emek kazandığım parayı neden bankaya yedireyim diyen herkes okusun ve RT lesin lütfen!!!

Bildiğiniz gibi bankaların hepsi 6 ayda bir olmak üzere senede 2 kere “hesap işletim ücreti” adı altında hesap sahiplerinden 30 ile 40 ar tl arasında ücret kesintisi yapıyorlar. arayıp iptal edin dediğinizde ya hiç iptal etmiyorlar yada “2 tane otomatik ödeme talimatı verip ödensin hesaplarınızdan iptal edelim” diyorlar.

Bu uygulamanın kanunda yerinin olmadığını zaten biliyorduk. bankalarda bunun farkında. Nasıl ücreti geri alırım diye düşünüp internette araştırırken bir yol buldum ve denemeye karar verdim. Sonuçta aynı durumda olan milyonlarca hesap sahibinden haksız yere bu para zorla alınıyor. Şimdi size bu süreci yazıyorum ve mümkünse herkesin RT leyerek yaymasını rica ediyorum. Çünkü bu konudan mağdur olmayan insan yoktur.

Her kaymakamlıkta “tüketici hakları hakem heyeti” diye bir kurum var. Bu kuruma aşağıdaki belgeleri hazırlayıp verdiğinizde banka ücreti hesabınıza geri yüklüyor.

1 – Herhangibir Kaymakamlığa “hesap işletim ücreti”nin haksız yere hesabınızdan kesildiğini anlatan bir dilekçe ( bir örneği aşağıda verilmiştir )

2 – Hesap ekstrenizde hesap işletim ücreti kesintisinin yapıldığı tarih-tutar ve açıklamayı gösteren bilgisayar çıktısı

3 – Heyete başvurmadan önce ya şubenizden mail yoluyla yada müşteri hizmetlerinin internet şubelerinden “hesap işletim ücretini iade istediğinizi ve bankanın bunu reddettiğini gösteren YAZILI KANIT” -yazılı belge olmazsa banka işi uzatıyorum. ben şubeden almıştım ama haklı müşteri hattı yada bize sorun kısımlarına yazarsanız red cevabı hemen geliyor zaten.

4 – Eklediğim kararı örnek teşkil etmesi adına vereceğiniz evrakların içine ekleyin.

Bunları yaptıktan sonra heyet toplanıyor, bankadan savunma isteniyor ki bankanın savunması çok komik ve dayanaksız, size YARGI yolu açık olmak kaydıyla ücretin tüketiciye iadesine karar verilmiştir şeklinde bir yazı gönderiyor. Bunu bankanıza ibraz ederseniz ücreti 2-3 gün içinde iade ediyorlar. Etmezlerse İCRA yoluyla ücreti yasal faizleriyle geri alabilirsiniz!

Lütfen bu paraları bankalara bırakmayın. Eşek gibi çalışıp alın terimizle kazandığımız, emek emek biriktirdiğimiz paraların üzerine oturmalarına izin vermeyin.
Bu dökümanı mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşın…

Not: Bu Yazı tamamen https://twitter.com/action__man ‘e aittir. İzinli olarak bu blogda da paylaşılmıştır..

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top