İnternet

Anonymous Bugün (5 Kasım) Facebook’a saldırıyor!

< 1 dakika okuma süresi

v-for-vendetta-anonymous-facebook-saldırı-hack

Anonymous isimli uluslararası bilgisayar korsanları aktivist grubu, 3 ay önce 5 Kasım’da Facebook’a saldırıda bulunacağını yazılı ve videolu olarak duyurmuştu.
Anonymous daha önceden Pentagon, Visa ve Amazon gibi bazı büyük hedeflere saldırılar düzenlemiş ancak saldırıların yapılacağı Facebook’taki gibi 3 ay önceden duyurulmamıştı. Bu duyurunun 3 ay önceden yapılmasının nedeni olarak Anonymous’un kendi sosyal ağı olan AnonPlus’ı oluşturmak için 18 Temmuz’da gerçekleştirdiği duyuru gösteriliyor. Business Insider’da yer alanhabere göre, Google+ grubun profil ve e-mail hesaplarını silmiş, bu da gözlerin AnonPlus.com’a çevrilmesine neden olmuştu.

Anonymous’un tam gelişmiş bir sosyal ağ lanse edeceğini farzedersek, Facebook’a yapılacak herhangi bir saldırı, sinsi bir pazarlama taktiği haline gelecektir. Belki de Anonymous, saldırı sonunda gerçekten Facebook’u ortadan kaldırarak (!) 5 Kasım’da kendi sosyal ağını başlatacak.

‘V for Vendetta’ filminin efsanevi repliklerinden biri olan “Remember remember the 5th of November” dan yola çıkan Anonymous’un bu zamana kadarki en büyük saldırısını gerçekleştireceği söyleniyor.

Anonymous Videoda Ne Söylüyor?

Anonymous tarafından yayınlanan videoda Facebook’un kişisel bilgileri devlete sattığı ve bilgi güvenliği şirketlerine gizli erişim imkanı sağlayarak tüm dünyada insanlar üzerinde casusluk yapılmasını sağladığını belirtiyor. Facebook üzerinde yapılan her şeyin sitede kaldığı ve hesap silmenin imkansız olduğu, hesap silinse bile büyün bilgilerin sitede kaldığı ve istenildiği zaman kurtarılabileceği söyleniyor.

Videodaki en çarpıcı nokta ise Facebook kullanıcılarının hesaplarını daha özel yapmak için gizlilik ayarlarını değiştirdiklerine inanmalarının yanılsamadan başka bir şey olmadığı, Facebook’un sizi ailenizden daha iyi tanıdığıbelirtiliyor.

“Ayaklanmalar devam etmektedir. Bu geleceğin gizlilik ve aleniliği konusunda bir savaş değildir. Bu bir tercih ve bilgilendirilmiş onam savaşıdır.” Diye sözlerini sürdüren Anonymous, Facebook’un kullanıcılara seçenek sunduğunu fakat bunun tümüyle sahte olduğunu ve kullanıcıların yanlış olana inandırılarak üzerlerinden para kazandığını söyledi.

Söz konusu videoyu buradan seyredebilirsiniz:

Alıntı sosyalmedya.co

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top