Sponsorlu

Anchor Text Nedir? Seo Etkisi Nedir

2 dakika okuma süresi

Anchor text, üzerine tıklanılan metin şeklinde ifade edilir. SEO çalışma esnasında anchor textin göndermiş olduğu sayfa anchor texti kapsamak zorundadır. Peki, seo ne demektir?

Seo Ne Demektir?

SEO, bir web sitesi içinde ya da Google’da içerik kaynaklarını, daha üst sıralara taşımada yardımcı yöntemleri kullanabilme aracıdır.

Arama motorlarında anchor textler gönderilmiş olan sayfa hakkında bilgi almada kullanılır. Örnek verecek olursak; birkaç siteden rastgele bir site içine “bilgisayar” kelimesini girmiş olan anchor textlerde yazılan linkler meydana gelmişse, arama motoru, bu sitenin sayfasını bilgisayarla alakalı olduğunu düşünür. Vbettr anchor text SEO için fazlasıyla önemli bir durumdur.

Anchor Text Neden Önemlidir?

Günümüz itibariyle arama motorları linklerde anchor textlere dikkat ederler. Çünkü bunları insanların oluşturduğunu ve hedeflenen site içerisine gönderilirken, anchor textte yazan metinin, gönderilen siteyle alakalı olduğunu bilirler. Dolayısıyla insanlara göre kendini optimize etme gayretinde olan arama motorları, bu datayı algoritmaları içerisinde kullanırlar.

Anchor Text Google Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Düşünelim ki bir blog sahibiyiz ve bu blog içerisinde de “uzun mesafeli bisiklet sürüşleri” ile ilgili bir sayfa bulunuyor. Eğer bu sayfanız birbirinden farklı siteler içerisinden, ki bu sitelerin link verdikleri sayfa içerikleri de önem arz eder, sizin konunuza ait anchor texte sahip linkler almaktaysa, örnek; 1. “uzun süreli bisiklet kullandığımızda dikkat edilmesi gerekenler” , 2.”nasıl uzun mesafede bisiklet sürüşü yapılır” 3.”20 kilometre bisiklet sürme” , arama motoru sayfanızda yer alan bu konu ile alakalı tavsiye edilmiş bir site olduğunu düşünecektir. Bu sebeple anahtar metninizin içerdiği farklı varyasyonlara ait anchor texti bulunması backlinklere ya da iç linklerinizin olması Google sıralamanızı otomatik olarak etkileyecektir.

Farklı Sayfalarda Çıkan Linklerde Öncelik Kime Ait Olur?

Aynı sayfada birbirinden farklı sayfaya çıkmış olan birden fazla link bulunuyorsa, Google ilk gönderilmiş olan linkin anchor textine dikkat edecek, geri kalanlarını yok sayarak ilerleme sağlayacaktır.

Anchor Text Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Burada yer vereceğimiz maddeler SEO hususunda sizin kendi web sitenize yönelik, link oluştururken dikkate alınması gereken konuları kapsıyor. Web siteniz içerisinden dışarı link çıkması halinde, anchor textinizi istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Backlinklerinizin ile iç linklerinizin Anchor textleri hususunda dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Bir siteye gönderdiğimiz ve sürekli şekilde aynı metni içermiş linkler arama motorunda şüpheli olarak konumlanır. Web siteniz içinde ya da dışarıdan gelmekte olan backlinkleri düşünürsek anchor textinizin anahtar kelimelerinizin farklı varyasyonlarının olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Kendi web siteniz ya da sayfanızı içermekte olan anchor textlerini anahtar kelimelerinizle kullanmanız önemlidir. https://www.seosozluk.com/ , sitesinin yerine ise “SEO portalı” oldukça kullanışlı ve verimli şekilde bir anchor textin olmasını sağlayacaktır.
 • Google ve diğer arama motorlarının önemsediği durum backlinklerin doğal yollar ile kazanılmasıdır, bu çok önemlidir. Ancak kendiniz eğer backlink elde etmekteyseniz, anchor textlerin doğal görünmesi şarttır.
 • Kendi siteniz içerisinde iç linkleme yaparken, spesifik bir sayfa için link verirken sürekli şekilde birbirinin aynısı anchor texti kullanmamalısınız. Anahtar kelimenizdeki varyasyonları hatta anahtar kelimelerinizi içermeyen anchor textin bile kullanımını sağlayabilirsiniz. Bu sizin doğal yapı oluşturduğunuzu gösteren bir durumdur.
 • Google Search Console aracılığı ile backlinklerin anchor text dağılımlarının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

 

Bu hususlara dikkat ederek daha sağlam ve güvenilir anchor textler oluşturabilirsiniz.

Anchor textlerin önemi ve dikkat edilecek hususları çok iyi bilmeniz gerektiğini unutmayın. SEO kavramı da bu hususta önemlidir. Anchor texti kavramanızda size fayda sağlayacaktır. Web siteleri için büyük önem arz ettiğini unutmamanız da yararlı olacaktır.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli
To Top