Yaşam / İnsan

Amerika’da Doğum Maliyetleri

< 1 dakika okuma süresi

Amerika doğum sağlıkSon yıllarda artan sayıda aile doğum için Amerika’yı tercih ediyor. Orada doğan bebeğin hemen Amerikan vatandaşı olması, Türkiye’de eğitim hayatında çeşitli avantajlar edinmesi, üniversite eğitimini Amerika’da çok uygun ücretlerle hatta burslu olarak yapabilmesi gibi sebepler aileleri bu kararı almaya itiyor.

BloombergHT’de yayınlanan bir habere göre Türkiye’den her yıl ortalama 450 aile Amerikada doğum kararı vererek yeni dünyanın yolunu tutuyor. Bu alanda hizmet sunan önde gelen firmalar içinde yer alan Yeni Bir Hayat genel müdürü Şevki Akaydın’ın verdiği bilgilere göre ortalama bir doğum paketi $15,000 civarında maliyete sahip. Bu rakamı ödediğinizde Amerika’da havalalanında özel araçla karşılanmanızdan, doktor randevularınıza eşlik, hastane de özel oda da kalışınızdan dönüşünüzde yine havalalanına bırakılmanıza kadar bir dizi hizmeti alıyorsunuz. Ödediğiniz ücret aynı zaman da doktor, hastane ve çocuk doktoru masraflarını da karşılıyor.

Ancak bu ücretin içinde uçak biletleri ve konaklama masraflarınız dahil değil. Bunlar içinde yaklaşık $7,000-$8,000 civarında bütçe ayırmanız öneriliyor. TRT Anadolu’da yer alan bir habere göre Amerikada doğum için giden aileler en çok San Diego şehrini tercih ediyorlar. Bu karar da şehrin ikliminin 12 ay boyunca ılıman olması, Los Angeles şehrine çok yakın olması, California’da eğitim imkanlarının diğer eyaletlere göre çok daha iyi olması gibi birçok neden yer alıyor.

Uçak yolculuğu için 32. haftadan önce seyahet etmeniz öneriliyor. Bunda en büyük sebep uzun uçak yolculuğunun anne adayları üzerindeki etkisi. Ancak Habertürk’te Amerikada doğum yapan bir anne ile yapılan röportaj da kendisinin 35. hafta da uçtuğunu belirtiyor. Zaten havayolları da uçuş için üst limit olarak 35. haftayı veriyorlar.

Doğumunuzun sonrasında ise genelde 2-3 hafta arasında Türkiye’ye dönebiliyorsunuz. Özet olarak Amerika’da doğum için $22,000-$23,000 arasında bir bütçeye sahip olmanız ve yaklaşık 10 haftayı Amerika’da geçirmeyi göze almanız gerekiyor. Bebeğinize ömür boyu sunacağı avantajlar düşünüldüğünde çok yüksek bir bedel olmasa gerek.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top