Eğlencelik

Almanya’nın Yeni Fenomeni ‘Boşver Kazım’

< 1 dakika okuma süresi

Almanya’da doğup büyüdüğü küçük bir kasaba olan Schweinfurt kentinde çektiği kısa filmlerin anlaşılmadığını ve yeterince ilgi görmediğini düşünen Kazım Akboğa, buradan Berlin’e gider. Berlin’de önceleri bir reklam ajansında reklam metinleri yazarak geçimini sağlar. İşten ayrılınca bazı Türk party organizasyonlarında mikrofon şov (MC) yaparak para kazanmaya devam eder. Aynı zamanda youtube kanalında çektiği kısa filmleri yayınlar. Almanya’nın ünlü ses yarışması superstar elemelerine de katılmasıyla bir anda internet fenomeni olur ve youtube’daki bir videosu 13 milyon kez izlenir.

‘Boşver Kazım’ Almanya’da fenomen olma sürecini şöyle anlatıyor:

“Çok yoğun çalışıyorduk. Her akşam mesaiye kalıyorduk. Yine bir akşam mesaiye kaldık. Ben artık dayanamadım. Bilgisayarı kapatım. ‘Ben gidiyorum’ dedim. Arkamdan, ‘Gitme işini kaybedeceksin’ diye bir arkadaş seslendi. Ben de elimi sallayarak ‘Boşver’ dedim. İki gün sonra evde bir melodi dinliyordum. Sonra aklıma benim boşver dediğim geldi ve o melodiye uygun şarkı sözleri yazdım. Klibini çekip Youtube’a yükledim. 13 milyon insana ulaştı.

‘İş yok, boşver. Para yok boşver. Kadın yok boşver’ sözlerini insanlar beğendi. İlgi gösterdi. Ben onlara boş verin. Sorunları kafaya takmayın mesajı vermek istedim. Ancak onlar benim mesajımı dinlemek yerine olayı daha da ciddiye aldılar.”

Bir anda Almanya’nın gündemine oturan ‘Boşver Kazım’ lakaplı Kazım Akboğa’ya Berlin şehiriçi toplu ulaşım şirketi kendisinin reklam yüzleri olmasını teklif eder. Böylece kendinin hem oynayıp hem şarkısını söylediği reklam filmi patlar. Başta sadece Berlin için hazırlanan reklam tüm Almanya’nın beğenisini kazanır.

İşte Boşver’li diğer videolar ve en başta o meşhur 13 milyonluk video ve hemen sonrasında Türkçe versiyonu:

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top