Haber

Akıllı Telefon Alırken Bunlara Dikkat Edin

3 dakika okuma süresi

2006 yılında hayatımıza giren ve 2010 yılından sonra çok daha yaygın kullanılmaya başlanan akıllı telefonlar hiç kuşku hayatı çok daha kolaylaştıran cihazlardır. Cep telefonu piyasasında markalar arasında kıyasıya bir rekabet söz konusudur. Her marka hemen hemen her yıl bir model çıkarır hale gelmiştir. Türkiye akıllı telefon pazarının en yüksek seviyede olduğu ülkeler arasındadır ve bu yönüyle bu cihazların satışı her zaman bir önceki yıldan daha fazla gerçekleşmektedir. Bu özelliği sayesinde firmalar açısından Türkiye iştah açıcı bir pazar olma özelliğini yıllardır sürdürmektedir. Telefon satışının yüksek olması elbette vatandaşımızın elindeki cihazı kısa süre içinde yenisi ile değiştirmesinden gelmektedir. Yapılan araştırma her 16 ayda bir telefon değiştirdiğimiz yönündedir. Bu açıdan bakıldığında da dünyanın önde gelen akıllı cihaz tüketicileri arasında olduğumuz açıkça görülmektedir.

Peki, akıllı telefon satın alırken nelere dikkat edilmektedir, hangi özelliğine göre tercih yapılmaktadır? Bu soruların ve daha fazlasının cevabını yazının devamında okuyabilirsiniz.

Sık yapılan hatalardan birisi telefonun özelliklerinden çok sadece markasına bakarak alınmasıdır. Marka elbette önemlidir fakat asıl önemli olan kişinin o telefondan beklentisinin ne olduğudur. Hiç kullanılmayacak birçok özelliğe sahip akıllı telefon alınıyorsa boşuna fazla ücret ödeniyor demektir. Hangi işletim sistemi hitap ediyor bunun belirlenmesi gerekir. Elbette kullanılacak işletim sisteminin hangi uygulamalara olanak tanıdığının bilinmesi ve ona göre cihaz alınması gerekir. Eğer bir iPhone alınacaksa IOS işletim sistemine sahip bir telefon alındığının bilinmesi gerekir. IOS’un ne olduğu bilinmiyor ve yalnızca iPhone markalı bir telefon olsun diye satın alınıyorsa onca para boşuna ödeniyor demektir.

iPhone markasının dışındaki tüm markalar ve onların tüm modelleri (Samsung, HTC, LG, Huawei gibi) Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlardır.

Aşağıda bir telefonun sahip olduğu özellikler ve bu özelliklerin ne işe yaradığını açıklayan ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

İŞLEMCİ

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da işlemci çok önemlidir. Cihazın hızını belirleyen unsur işlemcidir. Çift çekirdek işlemcili bir telefon fazlası ile yeterlidir. Daha fazla işlemcili telefonlar da elbette vardır ama basit kullanımlar için çift çekirdeklisi yeterli olacaktır. Markaların üç ve dört işlemciye sahip telefonları da vardır. Fakat işlemci sayısı arttıkça telefonun fiyatının da arttığı bilgisi unutulmamalıdır.

EKRAN BOYUTU

Ekranın boyut tarifi yapılırken “inç” ibaresi kullanılır. (1 inç 2.54 cm) Telefonun daha çok hangi amaçla kullanılacağı bu aşamada önem arz etmektedir. Büyük ekrana sahip cihazlarla görüntü izlemek kolay ve keyif verici olsa da bir taşıma ve elle tutup konuşma problemi yaşamak kaçınılmaz olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında çok fazla büyük olmayan ve orta büyüklüğe sahip ama yüksek çözünürlüğü olan telefonlar tercih edilmelidir.

KAMERA

Fotoğraf ve hareketli görüntü için tüm telefonlarda 2006 yılından beri var olan bir özelliktir. Kamerada megapiksel (MP) değeri çok önemlidir ve en az onun kadar önemli olanı da kullanılan lenstir. Yüksek megapiksel değeri olan bir kamerada eğer kaliteli bir lens kullanılmamış ise görüntü kalitesi düşük olacaktır. Kamera kadar lens kalitesi de bu nedenle çok önemlidir. Telefonunda görüntü kalitesine önem verenler bu bilgi doğrultusunda tercih yapmalıdırlar. En iyi lens kullanan markalar Samsung, LG, iPhone ve Huawei’dir

PiL

En çok şikayet edilen şey pillerdir. Pil ömrünün olabildiğince uzun olması tüm markaların üzerinde en fazla durduğu konuların başındadır ve uzun ömürlü pil üretmek için sürekli geliştirmeler yapılmaktadır. Fakat pil ömrünün uzun olması sadece pilin kendisinden değil kullanıcının kullanma alışkanlıklarından geçmektedir. Eğer bir telefonda gereğinden fazla oyun oynanıyor, gereğinde fazla hareketli görüntü çekiliyor ve internete giriliyor ise batarya o oranda çabuk tükenecektir. Bu amaçla pil süresi kullanım ile doğrudan ilişkilidir. Ama gene de 3300 mAH değerinin üstünde bataryaya sahip telefonlar memnun edici seviyededir denebilir. Daha altında batarya gücüne sahip telefonlar sürekli şarj isteyen telefonlardır ve tercih edilmemelidir.

EKRAN ÖZELLİKLERİ

Çözünürlük piksel oranının yüksekliği ile doğrudan ilişkilidir ve piksel ne kadar yüksek olursa görüntü kalitesi o oranda iyi olur. Fakat piksel oranının yüksekliği cihazın fiyatıyla doğrudan ilişkilidir ve fiyatı artıran bir unsurdur. Ama fikir vermesi açısından ortalama bir kullanıcı için 1280×720 piksel değerine sahip telefonların yeterli olacağı söylenebilir. Ayrıca AMOLED ekranlı akıllı telefonlar da satın alınabilir. Çok yakın zaman içinde bu ekran özelliğine sahip telefonların LCD ekranların yerini alacağı söylenmektedir. Fakat kimi uzmanlarca da bu ihtimalin düşük olduğu ve AMOLED ekranların telefonların tamamında kullanılmasının çok daha sonraki yıllarda gerçekleşeceği söylenmektedir. AMOLED ekranlar ışığı yansıtmak maksadı ile organik kimyasallardan yararlanırlar ve bu nedenle renk ve ışık kalitesi çok daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. Ama oluşan bu netlik ve berraklığın telefon gibi küçük ekrana sahip cihazlarda fark edilemediği söylenebilir. Bilgisayar ya da daha büyük ekrana sahip televizyonlarda ışık ve renk kalitesinden oluşan bu farkı hissetmenin çok daha kolay olduğu söylenmektedir. AMOLED ekranlı telefon almanın ve daha fazla ücret ödemenin bu nedenle bir anlamının olmadığı söylenebilir.

Özellikle son 3-4 yıl içinde üretilen telefonlar şaşırtıcı özelliklere sahiptirler. Akıllı telefonlardaki bu hızlı gelişim daha ne kadar devam eder bilinmez ama her geçen yıl telefonlar farklı farklı özellikler eklenerek üretilmeye devam edilmektedir.

Çok yakın zamanda katlanabilir özelliğe sahip akıllı telefonların satışa sunulmaya başlanacağı gelen haberler arasındadır. Yeni bir telefon almaya gerek duyurmayacak yalnızca beğenilmeyen ya da bozulan parçası değiştirilerek (ekran, kamera, kapak vb) yeni bir telefon sahibi olmayı sağlayan telefonların da yakın zaman içinde piyasaya sunulmak üzere hazır bekletilmekte olduğu söylenmektedir.

5 yıl önceki akıllı telefonları şimdi kullandıklarımızla

kıyasladığımızda bundan 5 yıl sonraki akıllı telefonlarda ne gibi özellikler olacağı gerçekten merak konusu halini almaktadır. Fakat her yıl bir önceki yıl içinde üretilen telefonlardan daha gelişmişinin üretilmesi firmaların ana hedefidir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top