Tarih

4. Murat ‘ 17 Yüzyılın En Büyük Maraşeli’

3 dakika okuma süresi

17 Yüzyılın En Büyük Maraşeli‘ Bu güzel söz İlber Ortay’lı hocamıza ait ve 4. Murad’ı cok kısa bir cümleyle tarif etmekte, fazla uzatmadan konumuza baslayalım

ara

Ufakken bir espiri vardı ozamanlar cok yapardım 4. Murad neden intihar etmiştir çunku ilk 3 e giremediği için 🙂 aslında 4. Murad’ın intiharı kesin değildir.
Şuanda bir televizyon dizisinde devam edilen hayatı anlatılan 4. murat sabırsızlıkla beklemiştim ama bana göre beklentimi karsılayamadı cunku olaya direk girildi ve anlasılamadı 4. Murad’ı anlamak için onun öncesinde gelişen ve olan olayları incelememiz gerekir.
Şimdi özetle 4. Murad’ın hayatını inceleyelim.

Sultan Ahmet’in vefatından sonra tahta 1. Mustafa gecmişti fakat çeşitli enkrikalar veya akli dengesinden ötürü tahtan indirilip yerine Genç Osman gecmişti. Genc Osman cok hevesli bir padişahtı cok hızlı davranmaya calıstı gücünü göstermeye bu konuma layık oldugunu ispat etmeye cok erken kaltı ve Lehistana sefer başlattı. Fakat sefer başarısızlıkla sonuclandı, başarısızlıgın nedenının yeniceriler oldugunu yeterince istekli olmadıklarını söyledi ve reform hareketlerini baslattı dıyebiliriz. Fakat bunlar gercekleşemedi şimdi konumuz olmadıgı için detaya gırmeyecegım. Reformu gercekleştiremeyen Genc Osman yeniçeriler tarafından bir ayaklamayla tahtan indirilip hapsedildi ve o zamana kadar olmayan, olması dahi düşünülemeyen birşey gercekleşti, bir padişahı öldürdüler.

Hikayemizin kahramnı Sultan murad ozamanlar ufak bir cocuktu ufaktı ama sonucta olanları anlayabilecek durumdaydı abisinin ölümünü gördü yeniçerilerin bitmek bilmeyen isyanlarını paşaların iktidar ve para hırslarını, annesinin ülkeyi yönetmesini. Büyük bir kinle büyümüş bir padişah diyebiliriz. Genc Osman’ın şehit edilmesınden sonra tahta tekrar gecen 1. Mustafa’nın tekrar padişahlık yapılamayacagı dusunulmus ve tahtan ındırılıp yerıne Sultan Murad gecirilmiş tahta gectiginde daha 11 – 12 yaslarında bir cocuktu Eyüpte Mahmud Hudayı hazretlerınden kılıc kusanmıs sunnet ettirilmiştir. Tabi yası ufak oldugu için devlet idaresini Annesi Kösem sultan ve paşalar devir almıstır. Sultan Murad bu idareleri ve olayları göre göre büyümüş ve sıkı aldıgı egitimle bambaska bir insan olmus dıyebiliriz.Şöylede birşey var Kösem Sultan naib değildir yani resmi olarak Osmanlı saltanatlıgında naiplik diye bir kavram yoktur.Evet kendisi yönetir ama bu kararları verdigini, sultanın istedigini söyler imzalarının sonuna ‘Aslanımda Böyle istiyor’ ‘ Aslanımda Böyle uygun görüyor ‘ eklenir. Yani halk Kösem Sultan’ın yetkili oldugunu bilmez.

(Minyatür resimler gerçek çizimlerdir)

murad-han

murad

 

 

Osmanlı tarihinin en guclu padişahı

Abisinin ölümünü amcasının tahtan indirilişi devlet içindeki ayaklanmalar, askerlerın ısyanları, paşaların para hırsıi bitmek tukenmek bilmeyen entrıkalar onu güclü biri olması gerektigine inandırmıstır.Acıkcası tarihte bildigimiz ilk vucut geliştirici dıyebılırız Murad hakkkında cunku guclu olmak zorundaydı guvenebilecegi cok az kısı vardı ve kendısını korumak zorundaydı.
Anlatılanlara göre 2 kişinin zor tasıdıgı bir gürbüzle senelerce calısmıs calısmıs kaldırmaya calısmıs, sallamaya calısmıs ve 2 kişinin zor kaldırdıgı gürbüzü o tek eliyle kaldırıp savurabilecek duruma gelmiş. Tarihi kayıtlarda kendisinin gut hastalıgından vefat ettigi söylenir gut hastalıgı ise fazla proteinden kaynaklanır fazla protein ise Kas gucu demektir demekki anlattıkları kadar guclu bir padişah.
Topal Recep Paşa Murad han’ın hayatında cok önemli biridir entrıkaların arkadasında genelde o vardır. Bir keresinde isyan eden sipahiler ve yeniceriler Hafız Ahmed pasanın azlini istemişler ve isyana kalkısmıslardı. Sultan Murad Hanıda ayaklarına cagırdılar ve şöyle söylediler ‘Kellesini isteriz’ Sultan Murad askerlerin yanına giderken Topal Recep Pasa ‘Abdest Alın Sultan’ım ne olur ne olmaz’ diyip Sultan’ı tehtit etmiştir. Şu cesarete bakın devlet ne hale gelmiş. Hafız Ahmed Pasayı Sultan Murad cok severdi ve o öldürüldüğünde aglamıstır, askerler Hafiz Pasayı ilk önce kılıc darbelerıyle öldurup daha sonrada kafasını kesip sergilemiştir. Sultan Murad’ın pskolojisini anlamınızı ıstıyorum sadece bu olaydan. Ve zorla Topal Recep Pasa Sadrazam yapılır.

 

murad_iv_minature

Sultan Murad’ın İntikamı ‘Abdest al bre zorba başı’

Neyse gel zaman gıt zaman Sultan Murad büyüdügünde artık devleti eline almak ıster ve işe kalkışır. Denilenlere göre Öldurecegı insanları coktan hafizasına kazımıstır ve ıktıdarı elıne aldıgında Topal Recep Pasa’yı saraya cagırır. Topal Recep Paşa yanında 4 5 askerle kendi adamlarıyla gider bu hareketi bile cok yanlıstır, yani olası bir durumda askerler karsılık verecektir. Saraya girer girmez Sultan Murad Topal Pasaya seslenir ‘Abdest al bre zorba başı’ Dizide kendisinin öldürdüğü gösterilmiş fakat orada bulunan askerler öldurmus ve kafasını kesmiştir. Kesilen kafa askerlere atılıp ilk göz dagı verilmiş Sultan Murad yavas yavas gücünü oturtmaya baslamıtır.

 

profil

Halkın Arasında En cok Dolaşan Padişah
Halkın arasına en fazla karısan tetbil kıyafet dolasan padisahımız Sultan Murad’dır. Okadar fazla gezip durmuski butun kanunları onlara göre vermiştir. Tabi sinirleri bozuk, gördüğünden geçirdiğinden anlatıgımız gibi pskolojisi tam yerınde degil, tam yerınde degil derken öfke kontrolü zayıf bir padisah ani kararlar vermesıyle meshur. Halk arasında ozamanlar sipahiler terör estiriyorlardı zorla harac almalar, yagmalar hatta tecavuzler bile soylenır. Bukadar karısık bir ortam ve bunları canlı canlı gören bir padisah mecbur olarak ani ve sert kararlar alıyor ve uyguluyor. Misal vermek gerekirse bir tütün tasıyan ticaret gemisinin yanmasıyla büyük bir İstanbul yangını meydana geliyor ve bu sebeble tütünü yasaklıyor ne kadar ani bir karar 🙂

Özetle Sultan Murad Han’ı bu Sekilde anlatabiliriz. Yazının Fazla uzun olmaması için Her konuya ayrı ayrı değinecegim.
Sultan Murat Han’ın efsanevi gücü:4. Murat ‘ 17 Yüzyılın En Büyük Maraşeli’
4. Murat İçki İçermiydi :
Murad Han Kardeşlerini Neden Öldürttü:
Bağdad’tın Fethi ‘Sultan Murad’
Sultan Murat Ve Hazerfen Ahmet Çelebi:
Sultan Murat Han’ın Ölümü:

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top