Sponsorlu

2015 Kanada Göçmenlik Programı

2 dakika okuma süresi

Kanada Göçmenlik Bakanlığı 2015 yılı göçmenlik programını açıkladı. Önceki yıllara göre birçok yenilikler barındıran yeni programla Kanada 2015 yılında 285,000 kişiyi ülkesine kabul etmeyi planlıyor. Bunlardan 51,000 tanesi Nitelikli Göçmenlik Programı çerçevesinde kabul edilecek başvurulardan oluşuyor.

Kanada Nitelikli Göçmenlik programı 2015 birçok farklılıklar içeriyor. Bu konu hakkında Yeni Bir Hayat yurtdışı danışmanlık firması kurucusu Şevki Akaydın şu açıklamaları yaptı. Öncelikle geçmiş yılların aksine Kanada Hükümeti bu sene belirli meslek grupları saptamadı. Yani tüm meslek dallarından yapılacak başvuruları dikkate alacak. Oysa eski yıllarda saptanan belirli sayıdaki meslek gruplarında çalışan kişilerin başvuruları kabul ediliyor, diğer meslek gruplarına şans verilmiyordu.

2015 yılı Kanada Göçmenlik programındaki bir diğer fark ise işlemlerin çok daha hızlı değerlendirilecek olması. İki aşamalı olarak yapılan başvuru da ikinci aşamaya geçen yani Kanada’dan daimi oturum davetiyesi alan kişilerin başvuruları 6 aydan kısa zamanda değerlendirelecek. Önceki yıllarda bu süre bir yıl veya daha uzun sürebiliyordu.

Kanada’ya Nitelikli Göçmenlik başvurusu yapabilmek için kişinin belirli niteliklere sahip olması gerekiyor. Kanada Göçmenlik Yeterlilik Testi diye adlandırılan bu niteliklerin en başında en az 2 yıllık üniversite mezunu olmak geliyor. Aksi halde kişinin başvurusu değerlendirilmiyor.

Bir diğer önemli unsur ise mezun olunan bölümde en az bir yıllık iş deneyimine sahip olmak. Şevki Akaydın bazı durumlarda bir yıllık iş deneyiminin de yetersiz olabileceğini belirtiyor. Yeterlilik testini Yeni Bir Hayat ücretsiz olarak sunuyor.

Bir başka çok önemli nitelik ise yabancı dil bilgisi. Kanada’nın resmi dilleri Fransızca ve İngilizce. Başvuru yapacak adaylarda bu iki dilden birisini çok iyi düzeyde bilme zorunluluğu aranıyor. İngilizce dil bilgisi IELTS sınavı ile tespit ediliyor. Bu sınavdan en az 6 ve üzerinde puan almak gerekli. Fransızca bilgisi içinse TEF sınavına giriliyor.

Eğitim, tecrübe, yabancı dil dışında adayın yaşı, evli ise eşinin yabancı dil bilgisi gibi unsurlar da yeterlilik testinde adaya katkı sağlıyor. Amaç tüm bu unsurların değerlendirilmesi sonucunda 100 üzerinden en az 67 puana ulaşmak. Bu puana ulaşan adayların başvuruları birinci aşama değerlendirme için yapılabiliyor.

2015 Kanada göçmenlik programının eski yıllardan bir diğer farkı ise bu noktada başlıyor. Zira eski yıllarda 67 puana ulaşmak ve doğru bir başvuru yapmak göçmenlik başvrusunun kabulü için yeterli idi. 2015 yılında ise birinci aşama başvuru yapıldıktan sonra adayın başvurusu aynı meslek grubundaki diğer başvurularla karşılaştırılıyor. Bu karşılaştırma sonucunda Kanada Göçmenlik Bakanlığı her ay belirli sayıda başvruyu kabul edecek. Kabul edilen başvurular için daimi oturum davet mektubu gönderilecek. Bu mektup ile adayın ikinci aşama göçmenlik başvuru yapılacak. İkinci aşama sonucunda ise adayın ve ailesinin Kanada’da yeni bir hayatları başlıyor.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top