Cesur Bölge

Ülkede Neler Olmuyor ki? -Siyasi Bir Eleştiri

sozcu-tayyip-gazetesi

sozcu-tayyip-gazetesiDüşünceler sabit, kafalar aynıdır Türkiye’de hep.
*  *  *
Diyelim ki öğrencisin bu ülkede;
yurtlarda yer bulabilirsen iyisin.  Belki, 5binden alıp 10binden ödeyeceğin o öğrenim kredisinden kesip, istediğin saatte girip – çıkabileceğin rahat rahat duşunu yapabileceğin kahveni içebileceğin kısacası huzur bulabileceğin bir eve çıkacaksın, özgür olacaksın zamanla.. Belki zamanında bir cemaate girse miydim diye düşünüp cemaat evine yerleşeceksin mecburiyetten.. ya da seve seve.. Öyle ya; artık her 3-5 apartmandan birinde cemaat evi var mutlaka. Artık daha güvendesin ve istikbalinde garantide.. Belki zamanla kpss’ye girer senden daha yüksek puan alanların yerine kadrolaşırsın öyle değil mi? Boşversene! Sana ne! Onlarda zamanla girselermiş bir cemaate.. İslamı ticarete dönüştürebilen o zeki adamların yanındasın artık. Sana bildikleri her şeyi öğretecekler; kul hakkını bilmeden.. Sohbetler olacak haftada birkaç defa, yoklama alacaklar senin için.. Dinde zorlama yoktur tabi! Zorlamayacaklar seni, yoklayacaklar sadece! Sana hem kendi ideolojilerini anlatacaklar, hem mecbur kılacaklar, hem sürekli denetleyecekler. Anlatmayacaklar sana bu yüzden yapmamalısın zararlı bunlar yapmasan içmesen daha iyi demeyecekler, yasaklar koyacaklar sigara içmeyeceksin, içki getirmeyeceksin filan diye hem askeri usul ranzalarda yatıracaklar bi evde 5 – 10 kişi hemde üstüne yurt gibi kira alacaklar. Dedim ya valla zeki adamlar bunlar. Hemde çok! Ya sen?
Önceden şu okulu bir bitirsem önüm açık derdin, şimdi cemaate girip makam sahibi olmanın peşindesin…

*  *  *
Çıkar ön plandadır daha çok. O yüzdendir ki benden olmayanı umursamama politikası. O yüzdendir ki bu vurdumduymazlık, sorumsuzluk. Allah aşkına herkes elini vicdanına koyup düşünmeli yanlış olan ne? Yoksa yanlış olduğum için mi doğru değil hiçbir şey? -Korkma hadi kendini eleştir! Ben de tam olarak bunu yapıyorum aslında…

*  *  *
O son seçim zamanı Bodrum Hilton’da çalışıyordum ve benim oy kullanmak için Aydın’da olmam gerekiyordu. Lakin izin vermediler bir türlü. Fedakarlık yaptım inandığım şeyler uğruna.. Sabaha karşı mesaim bittiği gibi otostopla Torba kavşağına çıktım baya bir bekledikten sonra gelen dolmuşla merkeze geçtim ve Aydına bilet aldım. Evet sadece oy kullanmak için yaptım bunu. Gittim oyumu kullandım ve geri dönüp mesaime başladım. Yoruldum belki ama mutlu oldum. İnandığın bir şeyler varsa hayatla savaşın olur her zaman..

Belki takım tutmak gibiydi yaptığım ancak şöyle düşündüm: ‘kötünün iyisi’. Atatürkçüyüm deyip alakası olmayanlar gibi değil! İnanarak Atatürkçüyüm! Sonuna kadar! Harbi! Ama tapar gibi değil. Aslında hiçbiri öyle değil. Atatürkçü olmak ne dinsiz olmaktır ne de Atatürk’ü peygamber gibi görmektir. İnancını içinde yaşayıp dillendirmemektir aslında. Çünkü din rant olabilecek bir şey değildir. Ancak Atatürkçülük bir ideolojidir. O yüzdendir ki siyaset yaparken bunu vurgulamak normaldir. Çünkü Atatürk siyasi bir kahramandır. Normal olmayan ise bunun arkasına sığınıp olması gereken çizgide olmayanlardır. Evet oy verdiğim parti için söylüyorum. Bu benim partim değil! Bu Cumhuriyet Halk Partisi değil. Yani Cumhuriyet Halk Partisi bu değil. Öncelikle kendi içinde bir barışı olsun. Her yerde var çıkar peşinde koşanlar her yerde! Sadece burada değil ki! Onları ayıklayıp gerçek Cumhuriyetçi gerçek Atatürkçüler kalmalı daha çok ya da katılmalı. Sanatçılar katılmalı mesela, Aydınlar! Belki hapis yatan komutanlar! Daha temiz ve şeffaf olmalı her şey! Daha net! Bir lider olmalı öncelikle bir öncü; Atatürk gibi! Ama nerdeeee… Gelir mi bir daha öyle..

*  *  *
İnanmadım hiçbir şeye öyle körü körüne. Yaşayıp görmek istedim her şeyi. Teşkilat olurdu bizim zamanımızda liselerde ve her cuma toplantılar… Milliyetçilik deyip kendi ırkını yüceltme ülküsünde olanların; falakaya yatırdığını gördüm birbirlerini.. Soğudum o an. Zaten bilmezdim de pek. Ama vatan sevgisi vardı elbet herkeste olması gereken.. Bu yüzden sempati duymuştum o zamanlar. En son bir miting oldu katıldık. Ne zaman ki Alparsan Türkeş’in askerleyiz dediler; dur dedim. Dur! Eğer askersem, sadece Atatürk’ün askeri olurum. Ha saygı duyarım o ayrı. Önemli bir önderdir Türkiye için.. Belki anlatsalardı daha çok saygı duyardım. Ama anlatmadılar. Ne 9 ışığı ne de Alparslan Türkeş’i.. Sonradan öğrendim bunları..

Zeki bir adam Devlet Bahçeli ve sempatik gelir bana da.. o videolar filan 🙂 Ancak mecliste hiç görmedim bir bdpliye otur yerine dediğini. Ya da Tayyip’e çıkıştığını ‘ülkeyi ne hale getirdin teröristler güllerle karşılanıyor, polisler tokatlanıyor’ diye. Anlıyorum diyemez çünkü o da biliyor apoyu asamadığımız zamanlardan başkentin Washington olduğunu..

*  *  *
Sahi niye asamıyoruz bebek katilini? Hatta tam aksine besliyoruz, nem emici duvar kağıtları, televizyon vs.. Acaba dağda da o kadar rahat mıydı? Ninniler filan? pış pıııış pış..

Çok Kürt arkadaşım, dostum var; vatan haini olmayan. Ekmeğimi, suyumu paylaştığım güvendiğim, inandığım.. Ne farkı var diğer arkadaşlarımdan?

Şimdi o teröristler yüzünden dostlarıma da mı sırt çevirmeliyim, sizde öylesindir diye? Bırakın bunları! Ben hiç bir zaman ayırmadım ki dil, din, ırk! Kökenini istediği gibi söylesin, dilini istediği gibi konuşsun aşağılamadım hiçbir zaman. Aslında aynıyız biz.  Türkiye halklarıyız! ve bu yüzden Türk denir hepimize sadece kökeni Türk olana değil hepsine.. Beraber savaştık da kazandık bu ülkeyi nankörlük yapmak olmaz. O yüzdendir ki ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyorsan ne mutlu sana..

Sadece şunu kabul edemiyorum; haklarının aranması gereken bazı konular var doğru ama o hakların arayıcısı, bu halkın sözcüsü o meclisteki teröristler olamaz! ve pkk kendi halkına ihanet eden bir kukladır.

*  *  *
Ne olursa olsun sen bu istikbalin evladısın! Bu gidişata dur demekle yükümlüsün!

Söylesene !!!
Hiç mi için sızlamaz? Hiç mi yüreğin burkulmaz? Yazıklar olsun bize diye hayıflanmazsın? Hiç mi utanmazsın kendinden bu haberleri görünce?
Utan arkadaşım utan! Yazıklar olsun bize! Yazıklar olsun size !

Açlıktan ve Bakımsızlıktan ölen Kore Gazisi – milliyetzamanradikal
Yılların Paşa’sı çaycı oldu – starhaber
Paşalar Cezaevinde – zaman
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ sanık – terörist Şemdin Sakık tanık – cnnturk
Baba malı gibi gözlerini karartarak sattıkları – uludağ sözlük
Böbreğini satan köy – sabahhabertürk
Deniz feneri vurgunu – cnnturk
İstiklal Marşı’nı okumaktan aciz bakan – youtube
ve daha niceleri..

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?

 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar


Düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Bu Konuda 3 Yorum Yapıldı. Sen de Bu Konudaki Yorumunu Bizimle Paylaşır Mısın?

 1. yemre

  20 Şubat 2013 at 01:01

  Yazı kendi içinde çelişkilerle dolu 🙂 Eleştirmek için söylemiyorum, görüşlerine sonuna kadar saygı duyarım fakat yelpazeye birde diğer taraftan bakmanı tavsiye ederim.

  Her şeyin görünen yüzünü yorumlama değil, arkasında olanları da görmek gerek. Bunu şu şu meseleye istinaden demiyorum genel olarak yorum yapıyorum.

  Bir arkadaş gelip senin verdiğin örneklerin tam zıttı, görüşlerine tamamen aykırı örnekleri de verebilir. Yazı sonunda objektif örnekler olsaydı karşıt örnek verecek bir durumda olmazdı 🙂

  Ülkem ne din altında yapılan pis işler, ne Atatürkçü kimliği arkasına saklanılarak yapılan iğrençlikleri gördü de geçirdi. Namaz kılıp şerefsizlik yapanın sıkıntısını bu ülkede diğer müslümanlar, Atatürkçüyüm diye geçinen din düşmanlarının yaptıklarını gerçek Atatürk sevdalıları çekti bu ülkede.

  Velhasıl kelam benim dediklerim görünmeyen yüzü değil bu olayların, asıl görünen tarafı. Görmek isteyen görür, işine gelen pas geçer bunları; istediği gibi görür.

  Söylemeden edemeyeceğim yazının başına bir Cumhuriyet, bir Radikal gazetesinin örneklerini koysan bir şey diyemem. Hükümet karşıtı eleştiri yapan, muhalefet gazeteler. Fakat Sözcü’yü bu grup dışında değerlendirmek lazım. Nede olsa israil güdümlü 🙂

  • Ahmet Cetintas

   20 Şubat 2013 at 01:32

   Sevgili dostum,

   öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Konuyu tartışma başlatmak amacıyla açmadım elbette. Fakat tabiki de bir cevabım olacak.

   Yazıyı mümkün olduğunca kısa tutmaya çalıştım ve farklı birçok konuya değinmemeye özen gösterdim. Sonuçta her şeyi bir yazıda anlatabilmem mümkün değil. Biliyorsun.

   Yazının sonlarındaki gazete linklerinde yandaş medyaya da yer vermeye özen gösterdim. (bkz: zaman) (bkz: sabah)

   Sözcü gazetesinin görseline gelince; sana şunu sormak isterim hayatında hiç böyle cesur ve yaratıcı bir anasayfa gördün mü herhangi bir gazetede? Ya da görebilecek misin daha sonraları tahmin et?

   Ayrıca: http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B6zc%C3%BC_(gazete)

   • yemre

    20 Şubat 2013 at 02:35

    Hocam tartışma ortamı olmadan böyle konuşmak gerçekten mutluluk verici. Samimiyetinize inandığım için yazıyorum bende bunları. Sadece bende bu gazete için cevap aradıklarımı zamanın birinde yazmıştım. Bunların yaptığı cesur gazetecilik değil. Bunu da zaten detaylı olarak yazdım

    http://yemre.com/sozcuye-gazete-demek

    Eğer varsa yanlış düşündüğüm yazdığım yazıda bu gazete konusunda bende eleştirilerinizi memnuniyetle dinlemek isterim 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

To Top
Paylaşım

Ayıp Ama!

Lütfen AdBlock eklentisini sitemiz için devredışı bırakınız!