İnternet

TTnet kullanıcıları dikkat! A.oix.net’i farkettiniz mi?

ttnet-a-oix-net-casus-yönlendir

ttnet a oix netİnternette gezerken tesadüfen fark ettiğim a.oix.net sizi izleyen bir yönlendirme aracı. Mesela site.com tıkladığınızda önce a.oix.net açılıyor kaydınız alınıyor daha sonra gitmek istediğiniz siteye yönlendiriliyorsunuz. Böylece girdiğiniz tüm sitelerin kaydı tutuluyor. Kısacası ttnet tarafından tutulan bu casus yazılım ile internette her adımınız takip ediliyor.
Bir ingiliz keylogger firması olan oix ile ttnet ile yaptığı anlaşmayı buradan inceleyebilirsiniz.

r10.net üzeirnde okuduğum bir konuya göre:

İnternet tarayıcısı üzerinde yaptığınız herş eyi kaydeden bu program uluslararası bir çok mahkeme tarafından davaya söz konusu olmuş ve kişisel bilgilerin toplanması, çalınması hatta bu bilgileri paylaştığından dolayı yüzlerce defa kapatılarak, yeni şirket açıp yollarına devam etmişlerdir.

phorm da kimin nesi? ttnet bizi fişliyor mu? resmi açıklamalara göre hayır, ama bu soruları sormak için çok haklı sebepler ortada zira içinde bulunduğumuz durum çok şüpheli… phorm, yola media121 olarak çıkan ve casus yazılımlar ile milyonlarca dolar kazandıktan sonra isim değiştiren çok uluslu, çok şüpheli bir şirket. sayısız dava açılmış, sayısız işini kapatmak zorunda kalmış. wikipedia’da hakkında yazanları silmeye kalkmış ama engellenmiş bir şirket.

peki phorm ne yapıyor? casus yazılımdan farklı bir şey değil, nereye tıklıyoruz, nelere bakıyoruz, ne alabiliriz bakıp buna göre reklam gösterme üzerine kurulu. elbette hakkımızda toplanan bilgiler üzerinde hiçbir kontrolümüz yok.

İnternet bağlantınızın omurgasına yerleşiyor ve ağınızdaki bütün bilgisayarlara otomatik olarak bulaşıyor. Çözümü yok direk TTNET uyguluyor.

Shiftdelete.com‘da okuduğuma göre:

Karşınıza a.oix.net olarak çıkan Phorm neyin nesidir biliyor musunuz? TTNET kullanıyorsanız yakında keşfedebilirsiniz…

Phorm da kimin nesi? TTNET bizi fişliyor mu? Resmi açıklamalara göre hayır, ama bu soruları sormak için çok haklı sebepler ortada zira içinde bulunduğumuz durum çok şüpheli… Phorm, yola Media121 olarak çıkan ve casus yazılımlar ile milyonlarca dolar kazandıktan sonra isim değiştiren çok uluslu, çok şüpheli bir şirket. Sayısız dava açılmış, sayısız işini kapatmak zorunda kalmış. Wikipedia’da hakkında yazanları silmeye kalkmış ama engellenmiş bir şirket.http://en.wikipedia.org/wiki/Phorm

Geçtiğimiz aylarda TTNET ile anlaşan ve yönetim kurulunda eski İngiliz bakanlardan tutun da Türkiye’nin ünlü reklamcılarına kadar türlü ismi barındıran Phorm, TTNET omurgası üzerinde kurulu bir sistem. Karşınıza a.oix.net olarak çıkıyor, ne var ne yok kaydediyor!

Peki Phorm ne yapıyor? Casus yazılımdan farklı bir şey değil, nereye tıklıyoruz, nelere bakıyoruz, ne alabiliriz bakıp buna göre reklam gösterme üzerine kurulu. Elbette hakkımızda toplanan bilgiler üzerinde hiçbir kontrolümüz yok.

Geçmişi casus yazılım üzerine kurulu, isim değiştirmiş, kadrosunda İngiliz Lord’u bile bulunduran, yazılımları Moskova’da üretilen bir şirketin direkt TTNET omurgası üzerine entegre olarak internet trafiğimizi gözlemlemesi ne kadar iyi niyetli algınalabilir, okuyucu olarak bunu sizin takdirinize bırakıyoruz.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız google aramayı kullanabilirsiniz

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?

 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar


Düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Bu Konuda 2 Yorum Yapıldı. Sen de Bu Konudaki Yorumunu Bizimle Paylaşır Mısın?

 1. Phormaverse

  07 Kasım 2012 at 22:06

  Phorm is NOT a British company. They were originally a US Delaware registered corporation called 121Media, then they became Phorm Inc. (again, US Delaware registered corporation) then they moved to Singapore in late 2012. Their shares are traded on the London stock exchange but they are NOT British.

  The British do not want them, the Brazilians do not want them, the Koreans do not want them, the Romanians do not want them, the Chinese do not want them, and we hope that Turkey does not want them. Visit http://www.enphormasyon.org for information. They have spent a quarter of a billion US dollars of investors’ money over ten years, getting nowhere fast, and they have NEVER returned a profit nor paid any dividend to shareholders, their shares used to trade at 35.6 UK pounds and are now 70 pence only.

  Phorm claim to have consent from the user – but they do NOT ask for consent before intercepting internet communications – they only ask consent for the delivery of targeted adverts. The key problem with Phorm is covert interception of communications without consent. Even if you say NO to gezinti.com window – your internet browsing will STILL BE INTERCEPTED. Protest to TTNET, and to your Parliament and lawmakers.

  I have been campaigning in the UK for four years with others against Phorm, and their DPI interception technology. I wish internet users in Turkey every success in getting rid of Phorm for good from Turkey.

  • Ahmet Çetintaş

   08 Kasım 2012 at 03:57

   Thank u for comment & info.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

To Top
Paylaşım

Ayıp Ama!

Lütfen AdBlock eklentisini sitemiz için devredışı bırakınız!