İnternet

Facebook “Daha Fotografı Yok Hacı” Uyarısı ve Çözümü *ilk*

daha fotoğraf yok hacı

Son günlerde bir çok kişi bu hatadan söz ediyor. Bunun aslında bir saldırı olduğunu düşünenler oldukça fazla.. Bir arkadaşımında bana bunu sorması üzerine biraz araştırmak istedim fakat hiç bir yerde net bir şey göremedim. Devam ederken bu sorunu yaşayanların oldukça fazla olması dikkatimi çekti. Arkadaşımın profilini aldım ve biraz inceledim olay şu:

Facebook, albumler de  bir hata yüzünden bazen ikinci bir “Profil Resimleri” albumu açabiliyor, bunu nasıl ve neden yaptığını bilmiyorum henüz fakat bu album aynı zamanda silinemez özelliği taşıyor ve fotoğrafta kabul etmiyor. Bu sebeple profil resminizin üzerine tıkladığınızda yukarıdaki resmi görüyorsunuz.

facebook 2 profil resimleri albumu

Daha Fotografı Yok Hacı uyarısının sebebi ise basit bir facebook translate hatası olmaktan öte değil. Ya facebookun oldukça komik bir admini veya moderatörü var bu çeviri onların eseri ya da “facebook.com/translations” üzerinden “yet=henüz” için “Hacı” en çok oylanmış görünüyor. Başka bir kelime de olabilir şu an  “facebook.com/translations” Türkçe için engellenmiş olduğu için bunu göremiyoruz.

facebook translate türkçe engel

Facebook Türkçeyi translate oylama uygulamasını engellemekle oldukça haklı diye düşünüyorum, keza daha önce bir kaç inci sözlük saldırısıda yaşamıştı.. Fakat bu defa inci sözlük saldırısı olduğunu sanmıyorum çünkü sözlükte bunu araştırdım, bir şey bulamadım.

Peki bunun çözümü nedir?
Açıkcası bunun, facebookun bu hataları tespit edip düzeltmesinden başka çözümü yok.. Malesef bunu beklemek zorundasınız gibi görünüyor..

Facebookun yapması gereken 2 adım ?

1-Bu çeviriyi kısa sürede fark edip ve “Daha Fotografı Yok Hacı” yazısı yerine “Şu an bu albümde fotoğraf bulunamıyor” tarzında bir şey yazması.

Düzenleme  26.04.2011 ____________________________
Facebook çeviriyi düzeltti !

2-İkinci bir “Profil Resimleri” albümünü engellemesi ve bu hatasını düzeltmesidir.

Bu konu üzerine açıklamayı internette ilk defa burada okuyorsunuz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?

 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar


Düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Bu Konuda 5 Yorum Yapıldı. Sen de Bu Konudaki Yorumunu Bizimle Paylaşır Mısın?

 1. Ahmet Çetintaş

  25 Nisan 2011 at 21:34

  Şu linkten bu hatayı şikayet edebilirsiniz ! 
  http://www.facebook.com/help/contact.php?show_for

 2. hakan

  26 Nisan 2011 at 10:03

  açıklama için teşekkür ederim fakat siz sadece böyle bir sorunun varlığından bahsetmişsiniz gibi geldi ? aynı sorun benim profilde var ve halen çözüm bulunabilmiş değil ? bunla ilgili facebook yetkililerinin müdahalesini beklemeksizin tarafımızca çözüm yokmudur ?

 3. Ahmet Çetintaş

  26 Nisan 2011 at 10:56

  Konuyla devamında ilgileniyorum fakat, yetkili çözümü bekliyoruz. Şu anda alternatif yok gibi görünüyor. Gelişme oldukça facebook destekten buraya ekleyeceğim..

 4. guest

  02 Mayıs 2011 at 22:06

  bu facebookta iki tane profil fotoğrafları albümü bulunması gerçekten sinir bozucu.düzelmiyor da umarım kısa sürede bir çözüme ulaşır.

 5. Mehmet AKINOL

  22 Haziran 2011 at 07:51

  Çeviri hataları bazen olabiliyor. Ama şu an sorun giderildi sanırım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

To Top
Paylaşım

Ayıp Ama!

Lütfen AdBlock eklentisini sitemiz için devredışı bırakınız!