Bilim-Sanat

Dünyamıza 3 Milyar Işık Yılı Uzaklıktan Gelen Radyo Dalgaları, Bir İşaret Olabilir Mi?

Auriga takım yıldızı

Dünyamıza ortalama 3 milyar ışık yılı mesafesinde bulunan Auriga takım yıldızından geldiği söylenen bazı radyo dalgası patlamaları tespit edildi. Bu olay bazı astronomlar arasında uzaylılar bize mesaj mı yolluyor tarzında düşünceleri doğurdu.

Auriga takım yıldızı

Bilim insanları evrende yaşayan başka akıllı varlıkların olup olmamasıyla ilgili araştırmalarına devam ederken ilginç bir gelişme daha yaşandı. McGill Universitesi araştırmacıları tarafından tespit edilen uzaydan gelen farklı radyo dalgası patlamalarının dünyamıza 3 milyar ışık yılı uzaklıktaki Auriga takım yıldızından geldiği anlaşıldı.
Araştırmaya göre her sinyal birkaç mili saniye süren 6 farklı radyo dalgası patlamasından geliyor.
Keşfi yapan araştırmacılar The Astrophysical Journal adlı dergide “Bu kaynaktan 6 ilave radyo patlaması tespit ettik: 2 GHz’de Green Bank Teleskobu ile 5 ve 1,4 GHz’de Arecibo Rasathanesi ile 1, bu kaynaktan toplam 17 patlama.” şeklinde bir yazı yayınladılar. Fakat patlamaların kaynağı şuan için bilinmiyor.

McGill Universitesi

Önemli ve esrarengiz olan nokta ise; patlamaların tekrar etmesi ve bu patlamalara neden olan şeyin çarpışma gibi tek seferlik bir olay olmaması. Araştırmacılara göre patlamaların kaynağı yüksek ihtimalle bir nötron yıldızı.
Uzaylılardan gelen bir mesaj olduğunu düşünen astronomlar ise SETI’den bu patlamaları yakından izlemesini istediler.

setı

Peki gerçektende uzaylılar bizimle iletişme geçmek istiyorlar mı ? Eğer öyleyse ben anlatıldıkları kadar zeki olduklarını düşünmüyorum.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?

 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar


Düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Bu Konuda 1 Yorum Yapıldı. Sen de Bu Konudaki Yorumunu Bizimle Paylaşır Mısın?

 1. Linux Wifi Hatası Çözümü

  29 Aralık 2016 at 23:13

  Hocam düzenli olarak böyle haberler çıkar .Her sene mutlaka bir sinyal alınır ancak bu sinyalin uzaylılardan mı yoksa uzaya daha önceden atılan bir cihazdan mı geldiği hep sır olarak kalmıştır.
  Yeni yazılarınızda takipteyim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

To Top
Paylaşım

Ayıp Ama!

Lütfen AdBlock eklentisini sitemiz için devredışı bırakınız!