İnternet

Dmoz Neden Kapandı?

dmoz closed

Dmoz, google gibi öncü arama motorları tarafından referans alınan, dünya genelinde milyonlarca siteyi listesinde bulunduran bir web diziniydi. Arama motorları, dmoz dizininde yer alan bu siteleri daha ciddeye alarak arama sonuçlarında daha önlerde yer verirdi. Bu, arama sonuçlarını spam sitelerden kurtarmak adına önemli bir adımdı. Dmoz dizinine eklenen siteler, gönüllü kategori yöneticileri tarafından incelenerek onaylanırdı. Bu da dmozun güvenilirliği sağlayan etkenlerden biriydi.

Zamanla arama motorları daha güçlü algoritmalar geliştirdikçe dmoz da eski gücünü yavaş yavaş yitirmeye başladı. Temelde backlink çalışmalarını esas alan ve 2014 yılı itibari ile güncellenmeyen Google Pagerank da 2016 yılında, bir önceki sene Google RankBrain adlı yeni yapay zekanın kullanılmaya başlanmasının ardından, kaldırılması ile dmoz da önemini iyice yitirdi.

dmoz kapandı

dmoz.org sitesini ziyaret etmek istediğinizde yukarıdaki resimdeki gibi bir ekran sizi karşılıyor. Kısaca, başta editörler olmak üzere dmoz projesine destek olan herkese teşekkür edilmiş. Takipte kalmak isteyenler için şöyle bir adres, son güncel kopyasına erişebilmeniz için de şöyle bir adres verilmiş.

Forum adresinde hala dmoz dizinine kayıt olmak isteyen kullanıcıların mesajlarını okudum. Eminim datalarının aktarıldığı adresi görüp bunu isteyen arkadaşlar olacaktır. Olmasın! Artık bu mümkün değildir. Artık dmoz site ekleme, dmoz kayıt olma aktif değildir. Zaten pek bir önemi de kalmadığı için kapanmıştır.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?

 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar


Düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Bu Konuda 4 Yorum Yapıldı. Sen de Bu Konudaki Yorumunu Bizimle Paylaşır Mısın?

 1. Ayhan KORKMAZ

  03 Nisan 2017 at 21:24

  Bence bu gibi sistemler ne zaman bir marketing ögesini halini gelir ve ulaşılmazı oynarsa o zaman kapanmayı hak ediyorlar. DMOZ da malesef bu yoldan ilerledi.

  • ipek bilişim

   31 Mayıs 2017 at 00:09

   Kendini bir halt sanırsan böyle olur. Moderatörlerin canına okuduğu bir siteydi.

 2. batmanda.com

  14 Eylül 2017 at 01:13

  üzüldük gercekten çünkü ortada müthiş bir emek vardı. hayırlısı olsun

 3. qorkemcan

  22 Eylül 2017 at 13:44

  Yıllar yıllar evvel para karşılığı sitemi ekleyeceğini söyleyen bir editör (!) sonrasında soğumuştum. İsabet olmuş.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

To Top
Paylaşım

Ayıp Ama!

Lütfen AdBlock eklentisini sitemiz için devredışı bırakınız!